BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pokračovať bude exodus nových zúfalcov do Európy a napätie, ktoré to vyvolá. Tretím rizikom na Slovensku je politická nestabilita, ktorú môžu priniesť voľby 2020.
Nová európska exekutíva nastupuje síce až od nedele 1. decembra, ale Tusk si naplánoval odovzdávanie úradu na posledný novembrový pracovný deň.
MARIÁN REPA: Za jedným z hlavných dôvodov, prečo Trump „dostal rozum“, sa môže skrývať aj fakt, že európske automobilky začali viac investovať v USA.
Juncker zdôraznil, že pre neho majú udalosti spred 30 rokov aj osobný rozmer.
Trump bude trochu popudlivý, ale cla na automobily nebudú. Neurobí to... Hovoríte s mužom, ktorý je o tom dobre informovaný," povedal Juncker.
Zajtra predloží britský premiér Boris Johnson do parlamentu návrh dohody o vystúpení jeho krajiny z EÚ.
MARIÁN REPA: To, že sa Británia a EÚ konečne dohodli je pozitívne. Na čo bol však dobrý ten cirkus, keď napokon akceptovali to, čo im EÚ od začiatku ponúkala?
ZUZANA KUSÁ: Správa o sociálnej situácii občanov SR sa o Európskom pilieri sociálnych práv nezmieňuje. Ako zvyčajne sa dôkladne zaoberá dôchodkovými piliermi a piliermi sociálnej ekonomiky.
Ak by Londýn o odklad brexitu požiadal, Juncker by nepokladal za náležité ich želaniu nevyhovieť.
ROBERT ŠKOPEC: Dohoda o vzájomnom prepojení Európskej únie a Japonska predstavuje novú stratégiu, ktorá vznikla z narastajúcich medzinárodných obáv z Novej hodvábnej cesty.
Naďalej však verí, že EÚ a Spojené kráľovstvo sa na podmienkach brexitu dohodnú.
Europoslanci sa po stredajšej rozprave o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ zaviazali odmietnuť akúkoľvek dohodu, ktorá nebude obsahovať tzv. írsku poistku.
BRANISLAV ONDRUŠ: Základným pravidlom EÚ pre medzinárodný obchod musí byť, že každý, kto chce u nás niečo predávať, musí pri výrobe spĺňať naše sociálne a ekologické štandardy.
Z dovolenky v Rakúsku ho urýchlene previezli domov do rodného Luxemburska.
Zmluva o odchode Británie z eurobloku nebude znovu otvorená, a to bez ohľadu na to, kto nahradí Theresu Mayovú, povedal Juncker.
"Toto nie je zmluva medzi Theresou Mayovou a Junckerom. Je to dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou," povedal predseda Európskej komisie Juncker.
Nemecké strany Únie (CDU/CSU) sú však proti tomuto kroku.
Juncker v rozhovore pre Bild reagoval aj na otázku, či nemecká kancelárka v uplynulom období viedla alebo naopak rozdeľovala EÚ.
V spoločnom liste Tusk a Juncker uviedli, že voľby dokázali oddanosť Ukrajiny demokratickým hodnotám a právnemu štátu.
Mayová s Junckerom vyrokovali doplnky dohody, Corbynovi ani stúpencom brexitu to nestačí.