PAVEL MATEJOVIČ: Konštatovanie, že zimy už nie sú tým, čím bývali, by nebolo veľmi originálne. Presvedčivým dôkazom je aj tohtoročná zima, ktorá sa zaradí k tým miernejším.
Chemikárka Martina Gánovská napriek všetkému ponúka optimizmus.
Čo motivuje mladých, aby navždy opustili Slovensko? A čo mnohých, naopak, presvedčí, aby sa aj po dlhých rokoch života tam vonku vrátili?
Vo vajíčkach a v potoku v okolí cementárne v Turni nad Bodvou našli holandskí výskumníci nebezpečné toxické látky. Ohrozujú zdravie obyvateľstva.
Málokto vie, že Slovensko má národnú rieku. Je ňou Nitra. Storočný monument z bieleho kanadského mramoru a čiernej žuly pri prameni presviedča o bázni k vode.
Slovenskí filmári zvečnili jeden mohutný výdych Karpát. Bude posledný?
Pravidelné záplavy majú pozitívny vplyv na produkciu biomasy a zadržiavanie uhlíka.
Ľudí odjakživa zvábili čudesné svetlá, ktoré veda stále nevie celkom spoľahlivo vysvetliť, ale aj mäsožravky, ktoré mali človeku dať 100 rokov života.
Nezvyčajne vysoké teploty narušujú odolnosť mozgu a tým rastie náchylnosť na neurologické ochorenia. Rastie riziko mŕtvice aj epilepsie.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Donald Trump nastúpil do funkcie, vyzbrojil sa metlou a vysávačom a vyhlásil, že ide upratovať.
Správca Vrbenských rybníkov urobil pozoruhodnú investíciu, vďaka ktorej pomohol prírode aj človeku a popritom zachoval cenné a veľmi staré príbehy.
Možno si jeho tvár pamätáte z programu Ferdinandove záhrady na obrazovkách Českej televízie.
Priemerná teplota Zeme sa za uplynulé dva roky zvýšila o kritických 1,5 stupňa, informovala meteorologická služba EÚ Copernicus.
Od konzumácie rastlinných potravín cez zníženie počtu letov až po nákupy oblečenia z druhej ruky.
Slovensko práve v tomto období pripravuje krok, ktorým podporí kántrenie bobrov. Čo je absurdné, keď pochopíme, čo všetko bobor pre krajinu robí.
Na Slovensku by boli Vianoce každý deň, keby tí, čo pracujú s pôdou, nemysleli iba na svoj luxus, ale starostlivosť o zem by venovali aj susedom Je to utópia?
Čo za poklesom produkcie vína stojí?
Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.
Mali to tu všetko zožrať chrobáky. Malo vymrieť všetko živé. Vyschnúť. A potom zhorieť do tla. Nemal tu zostať jediný živý strom.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Samit v Baku by mal najmä zdôrazniť potrebu naučiť sa uprednostňovať život pred ziskom.