Od politikov a svetových lídrov požadujú rýchle a radikálne opatrenia v oblasti klimatickej krízy.
Pôvodní obyvatelia sú po celom svete tými, ktorí sú postihnutí globálnym otepľovaním ako prví a najviac, povedala Thunbergová.
Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová je už sedemnásťročná. Napriek narodeninám v piatok opäť štrajkovala za klímu.
Mladých ľudí na celom svete inšpirovala aktivistka k vlne protestov známych ako "Piatky za budúcnosť".
Viac ako 70-tisíc ľudí protestovalo pred Brandenburskou bránou počas globálneho štrajku za prijatie opatrení na ochranu klímy.
Klimatická zmena bola témou debaty lídrov hlavných britských politických strán, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok večer.
Thunbergová dostala ocenenie za to, že sa jej podarilo mobilizovať milióny ľudí na celom svete.
Kanadský premiér Justin Trudeau povedal, že s aktivistkou Thunbergovou súhlasí, že treba robiť viac pre záchranu planéty.
V Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Nitre aj v Košiciach prebiehali klimatické štrajky. Zapojilo sa aj dvadsať slovenských primátorov.
ALEXANDER AČ: Už nestačí o klimatickej zmene len hovoriť ako o možnej hrozbe budúcnosti, nemôžeme už ani čakať na nové a čisté zdroje energie. Musíme konať.
Minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd) na sociálnej sieti podporil Klimatický štrajk, ktorý sa v piatok uskutoční v štyroch slovenských mestách.
Od 20. do 27. septembra sa budú na celom svete konať demonštrácie a ďalšie sprievodné aktivity pod názvom Globálny klimatický štrajk.
Podujatie Akčný deň 2019 vznikol ako iniciatíva viacerých hnutí a organizácií zaoberajúcich sa environmentálnymi témami.
"Klimatické protesty" v Londýne, ktoré organizujú aktivisti zo skupiny Extinction Rebellion, trvajú už pondelka.
Protestu na námestí Piazza del Popolo v centre Ríma sa zúčastnilo 25 000 ľudí.
PETER TAKÁČ: Odkiaľ vezmeme prostriedky na radikálny posun k ekologicky zodpovednej ekonomike? Od producentov skleníkových plynov, od finančných špekulantov...