Môže pravidelné čítanie kníh predĺžiť život? Podľa vedcov z Univerzity v Yale, ktorý sa do prieskumu pustili v roku 2016, tridsať minút čítania denne dokáže predĺžiť život o dva roky.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Zajtra bude marec. My knihovníčky „čvirikáme“, že marec je mesiac kníh, že máme Týždeň slovenských knižníc, Noc s Andersenom, kopec sprievodných podujatí, besied, odpúšťame pokuty, zapisujeme „zadara“, dávame okoliu najavo, že sme tu.
Milióny šuchotavých stránok, na nich príbehy, informácie. Ak knižnice, ktoré ukrývajú tieto poklady vo väzbách, samotné budia údiv, je zážitok intenzívnejší.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Hovorí sa, že deti nečítajú. Zavše mám dojem, že to vravia tí, čo sami nečítajú alebo nečítajú svojim deťom.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Nedávno som dostala otázku, ktorá je moja NAJ kniha. Prvá, ktorú si pamätám? Cpinova Zlatovláska.
Cez prázdniny by sa mali školáci venovať aj čítaniu kníh. Čo robiť a ako ich motivovať? Pomôcť si môžete aj tým, že im pôjdete príkladom.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Rada sa rozprávam o knižkách, páči sa mi, keď autor, trebárs básnik, číta svoje dielo, keď sa o ňom trochu rozhovorí.
Osudy ľudí, ktorí žijú v dome v Dolnom Hričove, sú rôzne. Našli tam svoj domov a mnohí aj prácu. Spolu so žilinskými dominikánmi digitalizujú knihy a časopisy.
Mnoho mladých ľudí so znevýhodnením dnes padá do priepasti zvanej sociálne vylúčenie. Nezisková organizácia Eduma spoznáva ich príbehy a počúva, čo ich trápi.
Vždy som bol knihomoľ. V detstve, hneď po návrate zo školy som šmaril tašku do kúta a vrhol sa na rozčítanú knihu.
Kultúrny test alebo aj snaha zblížiť ľudí s knihami. Aj cez takúto optiku možno vidieť projekt, ktorý ožil v Poprade.
VIERA NÉMETHOVÁ: Záver roka je pre mnohých z nás časom, keď si spomenieme, čo všetko sme v roku 2016 zažili.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Dostala som otázku, ktorá pôvodná slovenská kniha ma v poslednom roku zaujala.
Verše pre najmenších sústredil Daniel Hevier do knižky Buvibásničky na pekné sníčky.
Skoro by sa dalo povedať, že s tými Vianocami nám to ide najlepšie. Advent v obchodoch sa začína už koncom septembra, hoci pravá a prvá adventná nedeľa prichádza na scénu až teraz.
Život v krajinách postihnutých vojnou priblíži reportér a fotograf Andrej Bán. Ženským čitateľkám je určená napríklad novinka Čo nám muži natárali.
TIBOR HUJDIČ: Správe, že ministerstvo školstva sa do liečenia novo objavenej choroby našich žiakov – bibliofóbie, pustilo behaním, som sa na prvé počutie zasmial.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: V poslednom čase vyšlo viac článkov na tému knižnice. Knižky píšem aj rada čítam, a tak si vždy so záujmom prečítam, čo je nové v „štáte dánskom".
Z Lipovca až do Rimavskej Píly si trúfa martinský antikvár Jano Cíger prejsť pešo s vozíkom, na ktorom ťahá okrem kníh už len tie najzákladnejšie potreby.
VIERA NÉMETHOVÁ: Hovorí sa, že ľudia čoraz menej čítajú, kníh v knižniciach sa požičiava menej, vychádza ich však každoročne viac a viac. Ako to teda je?