Tieto slová povedal počas prejavu v meste Gdansk k 30. výročiu usporiadania prvých čiastočne slobodných volieb v krajine.
Život aj dielo slovenského spisovateľa a publicistu Dominika Tatarku, ktorý zomrel 10. mája 1989, sa niesli v znamení vzdoru.
Stavba z betónu umiestnená na vrcholku hory, sa spája s nenávideným režimom. Gigantický priestor kedysi dokázal pojať 400 ľudí.
Isté je len to, že v októbri 1953, keď sa rozhodli ujsť na Západ, po nich zostalo sedem mŕtvych a krvavá stopa až do východného Nemecka.
Zatiaľ čo za socializmu mnohí ľudia utekali na Západ, Dean Reed sa vybral opačne.
Pápež si uctí pamiatku obetí holokaustu pred pamätníkom geta vo Vilniuse.
Schôdzka Alexandra Dubčeka s Leonidom Brežnevom v Čiernej nad Tisou mala dramatický priebeh. Skončila sa 1. augusta 1968 jednou písomnou a niekoľkými tajnými ústnymi dohodami.
Policajti, ktorí vtrhli do jeho bytu, prerušili jeho na diaľku vedený rozhovor s rozhlasovou stanicou Hlas Ameriky (VOA).
Česká umelkyňa Vlasta Chramostová má už 91 rokov, ale práve „pokrstila“ svoju novú knihu Byl to můj osud s podtitulom Na přeskáčku II.
Rok 1968. V baštách priemyselného kapitalizmu to vrie. Po dvoch dekádach rastu a prosperity prepukajú v mestských centrách kultúry nepokoje.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Česká rocková skupina Vltava v pesničke Marx, Engels, Beatles spieva rovnomenný refrén.
Titulok môže vzbudiť dojem, že článok sa bude zaoberať aj údajným hodnotením Tolkienovho diela v Rudom práve z roku 1977...
PETER TAKÁČ: „Buržoázia utvorila za svojho sotva storočného triedneho panstva hromadnejšie a kolosálnejšie produktívne sily ako všetky predošlé pokolenia dovedna."
Duda tvrdí, že tento zákon nie je spravodlivý, pretože by degradovaným, z ktorých časť už zomrela, nedal možnosť brániť sa.
Dolná komora poľského parlamentu hlasovala v prospech návrhu zákona, ktorý umožní zbaviť vojenskej hodnosti posledného komunistického vodcu Poľska.
Premiér Mateusz Morawiecki argumentuje, že návrh zákona, ktorý odsúhlasil jeho kabinet, sa stavia na stranu obetí viac ako štyroch desaťročí komunizmu v Poľsku.
Utrpenie politických väzňov, ale aj ich rodín, si pri pamätníku obetí komunistického režimu na Cintoríne Vrakuňa uctili predstavitelia štátnych inštitúcií.
Za spáchané krivdy by sa podľa veteránov mali ospravedlniť aj bývalí komunisti transformovaní do iných politických strán. Výročie 25. februára 1948 je na to ideálnou príležitosťou.
Februárové udalosti odštartovali v Československu kultúrnu revolúciu. Prvého marca 1948 vyšla výzva zlikvidovať „pareniská nemravného a zhýralého života“.
Dalo sa zabrániť februárovému prevratu v bývalom Československu alebo nie? A bol to vôbec puč? Nedostali sa vtedy komunisti k moci ústavnou cestou so súhlasom prezidenta demokrata?