Vlak do Rakúska sa blížil k hraniciam. V diaľke na trati sa už črtal obrovský betónový hranol. Postupne sa odsúvala, aby mohol pod prísnym dozorom pohraničníkov prejsť.
Ústav pamäti národa (ÚPN) otvorí 22. a 23. februára svoj archív verejnosti.
Bola to asi najznámejšia justičná vražda v dejinách Československa. Ráno 3. decembra 1952 popravili v Prahe 11 bývalých funkcionárov komunistickej strany na čele s Rudolfom Slánským.
V krajine bol masaker predmetom tabu takmer 50 rokov a dodnes sa považuje za citlivú tému.
Opäť sa to týka jeho údajnej spolupráce s bývalou komunistickou tajnou políciou. Tentokrát ide o podozrenie, že v tejto veci poskytol pod prísahou krivú výpoveď.
V júni 1950 sa k „triednym nepriateľom“ v Československu zaradil ďalší zákerný útočník – pásavka zemiaková.
Poľskí poslanci schválili novelu zákona o zákaze propagácie komunizmu, ktorý počíta s odstránením pamätníkov "glorifikujúcich totalitné zriadenie".
Ako zložito u nás vznikal dvojdňový víkend? Najprv sa vyskytoval raz, potom dva- alebo trikrát mesačne. A presne pred polstoročím sa rozbehol experiment so štyrmi voľnými sobotami.
TOMÁŠ PROFANT: Kto môže za neduhy súčasného režimu? Na túto otázku ponúka nová hra SND Elity od českého režiséra Jiřího Havelku odpoveď.
Dokumentárna hra Ľuby Lesnej Supy verzus klarinet približuje tragický príbeh chlapca, ktorého v auguste 1986 za bratislavskou Petržalkou fatálne dohrýzli "supy".
Bývalý vodca poľského protikomunistického hnutia Solidarita a bývalý poľský prezident Lech Walesa opäť poprel, že by niekedy donášal komunistickej tajnej polícii.
Mladí Rómovia sa v rámci jedinečného projektu rozprávali s pamätníkmi druhej svetovej vojny a hovorili o živote v komunizme a o tom, čo priniesla demokracia.
Komunistický režim nakoniec padol nečakane ľahko. Slovákov a Čechov čakala o to zložitejšia úloha, budovať demokraciu a kapitalizmus. Akí sme po 27 rokoch?
Nové vydanie legendárneho slovenského románu môže slúžiť aj ako obraz neostalinského temna normalizácie, no čitateľ v ňom zrejme nájde aj mnoho paralel so súčasnosťou.
Medzi Petržalkou a Rakúskom odhalili pamätnú tabuľu obeti Železnej opony Hartmutovi Tautzovi, ktorého v roku 1986 pri pokuse o prekročenie hranice roztrhali psy.
MIROSLAV TÍŽIK: Na niektorých vlakových linkách sa po Slovensku prevážajú samozvaní strážcovia zákona v zelených tričkách s logom svojho šéfa.
V prípade sobotňajšieho napadnutia výtvarníka Ľuboša Lorenza, ktorý sa pokúsil farbou natrieť pamätnú tabuľu bývalému generálnemu prokurátorovi ČSSR Jánovi Pješčakovi polícia začala trestné stíhanie.
Klement Gottwald je úprimný vlastenec, vyhýba sa extrémnym riešeniam situácie a dá sa mu veriť. Takto charakterizoval predsedu KSČ americký veľvyslanec krátko po voľbách 1946.
O voľbách v roku 1946 sa zvykne písať ako o prvých a nadlho i posledných slobodných voľbách. Rozprávali sme sa o nich s Janom Peškom z Historického ústavu SAV.
VLADIMÍR ONDRUŠ: Komunizmus sme zvrhli, ale podmienky, ktoré ho vyvolali, sú tu opäť, konštatoval pár rokov po novembri 1989 Ludvík Vaculík.