Poľsko pripraví v najbližších mesiacoch dokument, ktorý by mohol byť krokom k vytvoreniu medzinárodnej inštitúcie pre stíhanie zločinov totalitných režimov.
Recesisti v Starom Smokovci pripravujú retrooslavy s vodcami proletariátu, červenými zástavami či pionierskymi šatkami. Na koľajnice vyrazí električka Kométa.
PAVEL MATEJOVIČ: Spisovateľ a filozof Milan Šimečka bol jedným zo symbolov odporu proti normalizačnému režimu, ktorý ho za jeho názory nemilosrdne prenasledoval.
Unikátny znalecký posudok z oblasti elektrotechniky môže pomôcť usvedčiť bývalého československého komunistického premiéra Lubomíra Štrougala.
Neučte západné hodnoty, pripomínajú čínski komunisti univerzitám. Minister školstva Jüan Kuej-žen to zdôraznil predstaviteľom vysokých škôl.
Najvyššie poľské štátne vyznamenania udelené prezidentom Poľskej republiky Komorowskim získali Ján Šoth, Ján Budaj a Ryszard Zwiewka.
Väčšina Slovákov by už socializmus ako politický režim nechcela, preferujú súčasnú parlamentnú demokraciu.
Zátišie v pásme búrok, skanzen politickej skostnatenosti uprostred reformujúcej sa východnej Európy. Aj takéto nálepky dostávalo bývalé Československo.
V našej spoločenskej pamäti sa pri pohľade do minulosti skôr vynorí reformný rok 1968 a augustová okupácia československého štátu armádami štátov Varšavskej zmluvy ako udalosti o rok neskôr.
Maďari pred 25 rokmi symbolicky zabili klinec do rakvy komunistického režimu, premiér Viktor Orbán však tvrdí, že proti nemu musel bojovať ďalších dvadsať rokov...
Žijeme v krajine, kde ľudia spoznávajú svoju minulosť cez pofidérne internetové stránky. Žijeme v spoločnosti, kde sa extrémizmus stáva každodenným.
Barbara Coudenhove-Kalergi bola spravodajkyňou rakúskej televízie a rozhlasu v Prahe a Bratislave a svedkyňou mnohých neprávostí, ktoré sa tu v 20. storočí napáchali.
Historik a spolupracovník Alexandra Dubčeka Ivan Laluha: s Vasilom Biľakom sa bude najviac spájať invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Emócie, ktoré vyvolala správa o úmrtí Vasila Biľaka, svedčia o tom, že obdobie komunizmu aj napriek blížiacemu sa štvrťstoročiu od Novembra 1989 nie je iba históriou.
Zdeno Chára sa v súvislosti s návratom do Ruska myšlienkami vrátil do svojich detských liet v Trenčíne.
Veľká štúdia o vnímaní Novembra Slovákmi sa pripravuje až na budúci rok, keď od nežnej revolúcie uplynie štvrťstoročie.
Koniec politického režimu vždy ohlasujú nejaké znamenia. Inak to nebolo ani s novembrom 1989.
Komunistická strana Číny plánuje v krajine uvoľniť politiku jedného dieťaťa. Taktiež chce zrušiť pracovné tábory a systém "prevýchovy prácou".
Hlavný hrdina Roman si kladie otázku, ako by sa vyvíjal jeho život, keby november 1989 nevyšiel a komunisti by ho krvavo potlačili ako v Číne...
Položenie dobrej výskumnej otázky dá vedcovi občas zabrať. Napríklad sa spýta, čo sa o invázii vojsk Varšavskej zmluvy učili deti, ktoré ju videli na vlastné oči.