Ťažké nohy či kŕčové žily obmedzujú správne prúdenie krvi, zvyšuje sa riziko vzniku trombóz, zápalov žíl a ich komplikácií. Preto tento problém netreba brať na ľahkú váhu.
Pod názvom chronické žilové ochorenie sa označujú rôznorodé chorobné stavy žilového systému s chronickým priebehom.Patrí sem aj diagnóza, ktorú poznáme pod názvom kŕčové žily.
Skrývate svoje nohy pred svetom, pretože ich zdobia nepekné modré metličky? Aj keď ich už neukazujete v krátkych sukniach , nevzdávajte sa dožičte im bezbolestné starnutie.
Kŕčové žily patria medzi najčastejšie chronické ochorenia, s ktorými sa v populácii stretávame.
Princíp kompresie pri chronickej žilovej nedostatočnosti spočíva v tom, že sťahovacia pančucha vytvorí na rozšírené žily tlak, ktorý zúži ich prierez.
Je to trochu metafora, ktorá sa hodí k jari. V tomto období sa skracujú sukne a odhaľujú sa nepekné príznaky chronického žilového ochorenia.
Ak si vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých si pocvičíte s nohami.
Trápia vás opuchy, bolesť nôh, tŕpnutie či ťažoba? Aj keď nevidíte žiadne príznaky a vaše nohy vyzerajú pekne, vo vašich žilách sa môže začínať chronické žilové ochorenie.
V dolných končatinách fungujú tri žilové systémy: hlboký, povrchový a spojovací. Ak je povrchový žilový systém poškodený, objavia sa žilové ochorenia.
Na čo si dávať najväčší pozor, aby ste nepomáhali vzniku kŕčových žíl?
Podľa angiologičky prof. MUDr. Viery Štvrtinovej, CSc., až dve tretiny obyvateľstva vyspelých civilizovaných krajinách trpí na chronické žilové ochorenie.