Wellness jedlá vôbec nie sú o diéte, ale o kvalitných surovinách, zdravších technológiách a vnemoch pre všetky zmysly.
Jedli by Slováci chrobáky? Vari zo všetkých úst by sa zborovo ozvalo bŕŕ. Nikdy. Lenže nikdy nehovor nikdy.
Nič tak rýchlo nepodlieha zmenám ako trh potravín, pričom potravinári musia rešpektovať spotrebiteľské zvyklosti a tradičné stravovacie návyky ľudí.
Nie je rajčina ako rajčina. Jej vlastnosti určuje odroda, spôsob pestovania.
Väčšina bravčového mäsa na Slovensku pochádza z cudziny. Jednou z krajín, odkiaľ sa dováža, je Nemecko.
Doba, ktorú prežívame, je nielen informačnou, je dobou jedla. Takou je vlastne celá história ľudstva, pretože prežiť v minulosti aj v súčasnosti vždy znamenalo mať dostatok potravy.
Najlepšia zelenina je čerstvá, ktorá prišla na stôl rovno záhonu. Takúto zeleninu si môžu dovoliť len záhradkári a ľudia, ktorým sa nelení pestovať zeleninu.
Slovenské ovčiarstvo mení svoju tvár. Pôvodné plemená oviec valaška a cigája sa dostávajú na chovateľskú perifériu.
Jedna značka, ten istý obal, ale rozdielne zloženie. Je to chytľavá nielen potravinárska, ale aj politická téma.
Slovensko má jedny z najlepších prírodných podmienok na pestovanie ovocia v Európe, ale ani zďaleka ich naplno nevyužíva.
Veľkonočné sviatky sú obdobím, keď spotreba vajíčok na Slovensku kulminuje.
Čo región, to iné prejavy vína, ovocia i destilátov.
Vzťah ľudí k vínu a alkoholickým nápojom sa mení. Trendom je piť menej, ale kvalitnejšie. Tvrdí to Jean-Daniel Angibaud, veľký vinársky svetobežník.
Ľudia dnes pátrajú po svojich predkoch, zostavujú si rodostromy, aby zistili, kto sú, odkiaľ prišli. Hľadajú svoju identitu. Jej súčasťou je aj jedlo. V kurze je kuchyňa starých rodičov.
Potraviny a nápoje sa stali jednou z kľúčových tém spoločnosti. Určite preto, lebo sa významne podieľajú na kvalite ľudského života.
Pohľad na víno a miesta, kde sa rodí, sa mení. Ľudia na Slovensku zisťujú, že atraktívne vína sa nerodia len v Malokarpatskej oblasti či v slovenskom Tokaji.
Ľudia s jedlom radi experimentujú, ale napokon sa vracajú k potravinám, ktoré si zamilovali ešte v mladosti. Svedčí o tom chlieb. Slováci sa ho nevedia prejesť.
Ľudia dnes hľadajú rastliny, ktoré by im upevnili zdravie. Jednou, ktorá prispieva k vitalite a umožňuje organizmu vyrovnávať sa s tlakom chrípok je rakytník.
Tvrdenie z titulku je pravdivé, ale očakávaný zdravotný efekt sa nedostaví okamžite. Ryby, najlepšie čerstvé, treba konzumovať pravidelne a dlhodobo.
Francúzi sú hrdí na víno zo Champagne, Maďari na salámy a klobásy, Švajčiari na syry, Česi na pivo. Aj Slováci majú originálne potraviny.