Vianočné nákupy potravín by mali byť bezpečnejšie. Nedostatky spojené s výrobou, distribúciou a predajom potravín klesli pod deväť percent.
Vajce jedia ľudia od nepamäti. Najprv surové, potom varené, neskôr si urobili praženicu.
Predaje káv a čajov rastú. Káva je jedným z desiatich top produktov, ktorý spoľahlivo láka spotrebiteľov na návštevu predajne tej či onej obchodnej siete.
Boli roky, keď sa naň stálo v dlhých radoch a vidiečania chovali ošípané, králiky, hydinu, hrabavú aj vodnú, aby prilepšili sebe aj príbuzným v meste.
Ľudia sa o potraviny zaujímajú čoraz viac, pretože pochopili, že ako sa stravujú, tak žijú. Ktoré potraviny sú však najprospešnejšie pre zdravý plnohodnotný život?
Vajcia sa dnes nakupujú ako hociktoré iné potraviny v obchodoch. Ponuka, počnúc baleniami a pokračujúc obsahom, je veľká a kupujúci sa v nej prestávajú orientovať.
Ľudia na celom svete, a Slováci nie sú výnimkou, sa chcú stravovať zdravšie. Svedčí o tom aj spotreba stopercentných džúsov.
V rozhovore s Viliamom Badom sme prelistovali knihu americkej novinárky Niny Teicholzovej, ktorá mení pohľad na mnohé princípy výživy garantujúcej zdravie ľudí.
Začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia pobláznil Československo hit Jiřího Suchého Babeta šla do světa.
Matej Tóth vyrazil do škôl. Stal sa totiž tvárou 6. ročníka internetového kurzu Hravo ži zdravo, ktorý na základných školách v tomto roku odštartoval 3. októbra.
Ešte nikdy sa nediskutovalo o potravinách toľko ako dnes.
Titulok by mohol znieť možno aj obrátene a bol by pravdivý. Ešte nikdy sa ľudia nezamýšľali nad svojím jedlom a pitím ako dnes. Môže za to nepreberná ponuka jedál a nápojov.
Slováci patria v Európe k národom s najnižšou spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov.
Priemerne ročne sa na jedného obyvateľa skonzumuje len okolo 5 kilogramov rýb, hoci lekári odporúčajú spotrebu aspoň o jeden a pol kilogramu vyššiu.
Odriekaného chleba najväčší krajec. Toto slovenské príslovie sa nevdojak vynorí v pamäti Ignáca Bertoviča, ktorý založil mäsiarsku spoločnosť Berto.
Bryndzové halušky sú vyhláseným národným jedlom Slovákov, ale jahňacie mäso, pre mnohé národy delikatesa, je na okraji slovenského stola.
Mäsiari, ktorí stavili na pôvodné mäsové výrobky, sú na koni. Pripomenuli ľuďom chuť a vôňu párkov, špekáčikov, klobás či paštét, ktoré jedli v detstve.
Čoraz viac ľudí trpí alergiami. Dobrou obranou sú prepeličie vajíčka. Obsahujú ovomukoidy. Tie účinne pôsobia proti alergii na peľ, trávy či roztoče či alergény z mačiek a psov.
Nie sú vajíčka ako vajíčka. Dôležitá je ich čerstvosť, veľkosť a pravdaže pôvod.
Jedálny a nápojový lístok obyvateľov Slovenska je čoraz pestrejší. Potraviny sa stali viac než ukazovateľom blahobytu.