Ruský prezident prisľúbil, že bude ďalej rozvíjať jadrovú flotilu napriek ťažkostiam v ruskej ekonomike a výrobe.
Po roku bádania okolo Severného pólu konštatovala dosiaľ najväčšia medzinárodná vedecká expedícia alarmujúcu skutočnosť: pobrežný ľad v Arktíde sa topí "dramatickou" rýchlosťou.
Ľadoborec Arktika je najväčším strojom svojho druhu na jadrový pohon. Omračuje rozmermi aj výkonom.
Nemecký ľadoborec RV Polarstern našiel kryhu na zakotvenie a môže tak odštartovať svoju ročnú misiu.
V petrohradských lodeniciach spustili na vodu ľadoborec Ural na jadrový pohon, posledný z troch ľadoborcov novej generácie, ktoré chce Rusko využiť v Arktíde.
Bratislavský ľadoborec Krupina sa pomaly šinul po vodnej hladine vodného diela Čunovo a svojou váhou drvil dvadsaťcentimetrovú ľadovú škrupinu pod sebou.
Byť na palube a v útrobách ľadoborca Lenin, „praotca“ všetkých ľadoborcov poháňaných jadrovou energiou, je aj dnes zážitkom.
V minulosti, pred érou jadrového pohonu, sa Severná morská cesta dala využívať iba v lete. Tri mesiace v roku. Dnes je cieľom používať cestu po celý rok.
Ruské námorníctvo predstavilo po 45 rokoch nový vojenský ľadoborec, ktorý spustili na vodu v lodeniciach v Petrohrade.
Cesty ľadoborcom na severný pól sú čoraz populárnejšie. Turisti objavujú polárnu flóru aj pozostatky bývalých výskumných staníc.
Už aj ruskej výskumnej lodi Akademik Šokaľský sa v utorok podarilo vyslobodiť z ľadu, v ktorom uviazla ešte na Vianoce pri pobreží Antarktídy.
Na pomoc čínskej a ruskej lodi, ktoré uviazli v ľadovom príkrovu blízkosti pobrežia Antarktídy, sa z Austrálie vydal americký ľadoborec Polar Star.
Čínsky ľadoborec Snežný drak sa pri brehoch Antarktídy nedokázal vyslobodiť z ľadového panciera, v ktorom uviazol po tom, čo jeho vrtuľník pomohol s evakuáciou cestujúcich z ruskej lode Akademik Šokaľskij.
Čínsky ľadoborec, ktorý sa v Antarktíde podieľal na záchrane cestujúcich zo zamrznutej ruskej lodi Akademik Šokalskij, sám v ľadovom príkrove uviazol.
Uviaznutej lodi v Antarktíde nedokážu pomôcť ľadoborce ani vrtuľník. Stačila by pritom zmena prúdenia vetra a lepšie počasie.
Nepriaznivé počasie zmarilo plavbu austrálskeho ľadoborca k ruskej lodi, ktorá uviazla s desiatkami cestujúcich v Antarktíde. Ľuďom zrejme pomôže vrtuľník.