Podkôrny hmyz na Slovensku sa podľa ministerky poľnohospodárstva Gabriely Matečnej rozšíril najviac za polstoročie.
Generálni riaditelia z členských štátov Európskej únie prijali na neformálnom stretnutí na Slovensku Bratislavskú deklaráciu o lesoch.
PAVOL BLAŠKO: Som viac ako 30 rokov organizovaným turistom. Pri prechodoch národných parkov nám býva doslova do plaču, ako to okolo nás vyzerá.
Zastaviť lykožrúta treba v hospodárskych lesoch zameraných na ťažbu, inak je to v prísne chránených lesoch, upozorňuje Marián Jasík z Občianskeho združenia Prales.
Vo Vysokých Tatrách sa opäť rozpútava boj o to, ako budú vyzerať slovenské veľhory. Lesníci a ochranári sa znova sporia o zásah proti lykožrútovi v rezervácii.
Pôda si často vyžaduje delenie pri darovaní, dedení alebo predaji.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uznesenie o zrušení obmedzenia ťažby v mestských lesoch nepodpíše.
HANA FÁBRY: Nejaký príbeh vás zaujal. A ak sa odohráva v reálnom svete, nie v románovom, dúfate, že skončí dobre. Taký príbeh sa odohráva pri meste Hradec Králové.
ĽUBOŠ PAVELKA: Za šestnásť rokov existencie eura sa vo väčšine krajín EÚ zvýšili ceny nehnuteľností až o stopäťdesiat percent.
Už aj v lese budú kamery. Sledovať budú takmer 750-tisíc hektárov vo Vysokých a Nízkych Tatrách či na Záhorí. V týchto oblastiach je totiž najväčšie riziko vzniku požiarov.
Číňanov udivilo, že lesy pokrývajú až 40 % Slovenska. Horský vzduch ale radi vymenia aj za moderné obchodné centrá s kvalitnými značkami.
PAVOL MIČUNEK: O apríli sa zvykne hovoriť ako o mesiaci lesov. Ako je to však u nás s voľným vstupom do nich?
Víchrica, ktorá zasiahla Oravu, Horehronie, Gemer a Šariš, povalila dva milióny stromov a k tomu ďalších 120-tisíc vo Vysokých Tatrách.
Stromy sa dokážu presúvať za podmienkami. Nuž a rýchlosť, akou to dokážu, je v súčasnosti asi polovičná oproti rýchlosti, akou prebieha klimatická zmena.
Kým svetové politické špičky nevedia prijať zásadné opatrenia voči klimatickej zmene, slovenskí vedci prišli na jednoduché riešenia. Pomôcť v mestách by mala zeleň.
Vďaka hubám dnes dokáže ľudstvo liečiť rakovinu stromov či dokonca vrátiť celý les tam, kde sa to zdalo nemožné. V budúcnosti možno pomôžu pri likvidácii toxických odpadov.
Huby sú živou spomienkou na haváriu v Černobyle. Mnohé druhy v lesoch strednej Európy nazhromaždili rádioizotop cézia, ktorý sa uvoľnil do ovzdušia po výbuchu atómovej elektrárne.
Na pulty obchodov mieria sýtejšie a tmavšie tóny a tiež inšpirácia vidieckou estetikou či atmosférou Škótska, lesov a poľovačiek.
Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky obnovil po mesiaci dodávky dreva firme Bukóza Export-Import.
Je od mája tohto roka možný odpredaj lesov cudzincom? Vlastník lesa