Po dvoch relatívne pokojných rokoch môže politická kríza Líbyi prerásť do nového veľkého ozbrojeného konfliktu.
Len pár dní pred týmto objavom sa v mestách Tolmejta a Butraba na východe Líbye našli balíčky s drogou, kde bola podobizeň kolumbijského drogového bossa Pabla Escóbara.
súd obnovil kandidatúru Sajfa Isláma Kaddáfího, syna zabitého diktátora.
Voľby v Líbyi, ktoré sa majú konať o mesiac, by mohli diskreditovať koncept demokracie. Pre Pravdu to povedal expert na región severnej Afriky Jalel Harchaoui.
Syn zabitého diktátora je medzi 25 kandidátmi, ktorých volebná komisia zamietla.
Žiadny oficiálny dôvod odstúpenia nebol uvedený. V Líbyi sa však o mesiac konajú kľúčové prezidentské voľby.
Zásah bol zameraný na boj proti drogám a nelegálnej migrácií. Medzi zadržanými sú aj stovky žien a detí.
"V Afganistane sme zaznamenali porážku politického projektu, ktorý sme si vysnívali,“ povedal bývalý slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Parlamentné a prezidentské voľby sa majú konať 24. decembra.
Príslušníci bezpečnostnej jednotky expremiéra Fájiza Sarrádža strieľali na kasárne, hlavné sídlo elitnej brigády 444 v Tripolise.
Miestne pláže sa topia v odpadkoch a na väčšine z nich sa nesmie kúpať. Morská voda v okolí obsahuje o 500 percent viac baktérií než pri tradičných hodnotách.
Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sa prvýkrát objavili v Líbyi v roku 2019, keď sa pripojili k silám povstaleckého generála Chalífu Haftara.
Vláda pod vedením premiéra Dubajbu chce zjednotiť vojnou zmietanú severoafrickú krajinu a priviesť ju k voľbám plánovaným na koniec tohto roka.
Čo dokáže v Líbyi bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš?
Líbyu sužuje politický chaos a boje medzi súperiacimi skupinami od povstania z roku 2011.
Minister Ivan Korčok vymenovanie vnýma ako „potvrdenie dobrého mena slovenskej diplomacie".
Pokiaľ nikto z 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN do piatkového večera nepodá námietky, nahradí Ján Kubiš Ghasána Saláma, ktorý na funkciu rezignoval vlani v marci.
Rozhovory medzi oboma súperiacimi stranami v Líbyi sa podľa Sarrádža dostali do "novej prípravnej fázy" s cieľom zjednotiť líbyjské inštitúcie a pripraviť sa na parlamentné a prezidentské voľby.
Podľa vyhlásenia ide o "rozsiahlu dohodu", ktorá určuje "kritériá, transparentné mechanizmy a úlohy" týkajúce sa prerozdelenia významných postov v krajine.
Januárový letecký útok na vojenskú akadémiu v líbyjskej metropole Tripolis, ktorý si vyžiadal 26 obetí, podľa nových dôkazov podnikli Spojené arabské emiráty.