Politici priznali autá, mobily, chaty, byty... Pozrite sa, čo kto vlastní podľa majetkových priznaní a z čoho žije.
Majetkové priznania verejných funkcionárov za rok 2019 stále nezverejnili. Od januára 2020 sa týka až dvetisíc ľudí.
Pokuty im boli udelené za nezrovnalosti v majetkových priznaniach za rok 2017.
Čo si myslia zákonodarcovia o novele zákona o konflikte záujmov. Aké majetky či autá majú poslanci, koľko ich stáli a z čoho ich zaplatili? Pozrite si ich odpovede na videu TV Pravda.
Dnes sú majetkové priznania len formalitou a nie je možné z nich vyčítať skutočnú hodnotu majetku alebo to, či poslanec za ostatný rok zbohatol a koľko.
Viacerí politici mali chyby v majetkových priznaniach.
Lucia Ďuriš Nicholsonová si chybu priznala, Veronika Remišová ju odmieta. Obom hrozí pokuta.
Podľa politológa Koziaka hovoriť o potrebe prijatia nového zákona o ochrane verejného záujmu je len dobrým sloganom pre voličov, ale nič sa neurobí.
MARIÁN REPA: Aj keď „divoké“ 90. roky sú už dávno minulosťou a legislatíva sa odvtedy posunula ďalej, stále v nej existuje množstvo dier.
Niektorí verejní funkcionári, bývalí štátni tajomníci či exminister si nesplnili zákonnú povinnosť a majetkové priznania za minulý rok nepodali vôbec alebo podali nesprávne.
Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Peter Marček (nezaradený) potvrdil, že hnutiu Sme rodina pred parlamentnými voľbami požičal finančnú čiastku a túto pohľadávku voči hnutiu neuviedol v majetkovom priznaní.
Desaťtisíce ukrajinských predstaviteľov a zákonodarcov prvýkrát odhalili svoje príjmy a majetok vo verejne prístupnej databáze.
LADISLAV KOVÁČIK: Občan žasne nad sumami daňových priznaní našich politikov. Ich ročné príjmy sa neraz rovnajú celoživotným úsporám radových zamestnancov.
Po dvojmesačnom meškaní sprístupnil parlament verejnosti informácie o tom, koľko vlani politici zarobili. Údaje, ktoré dodali, ukazujú, že väčšina z nich vlani nemala žiaden príjem.
Bude to úspešný alebo ďalší márny pokus parlamentu sprísniť a sprehľadniť majetkové priznania politikov? Už šesť rokov sa o zmenu usilujú poslanci, bez výsledku.
TIBOR GRÉK: Je hanba, že už dvanásť rokov poslanci Národnej rady bez rozdielu politickej príslušnosti nie sú schopní vyriešiť problém majetkových priznaní politikov, sudcov a prokurátorov.
Prísnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov, z ktorých by sa dal vyčítať majetok a jeho medziročný nárast, nebudú.
MARIÁN REPA: Už viac ako desať rokov platí zákon o konflikte záujmov, podľa ktorého musia verejní funkcionári zverejňovať svoje majetkové priznania.
Verejnosť podľa všetkého nenahliadne hlbšie do majetkov politikov. Zmeniť to mala novela ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.
Majetkové priznania politikov by sa mali mierne sprísniť. Prezident, poslanci, ministri a iní funkcionári by mali uvádzať majetok nad 10-tisíc eur, ale aj dary v hodnote nad 4000 eur.