Väčšinou si ho spájame s koláčmi či závinmi, no má aj veľmi priaznivé účinky na naše zdravie.
Mak do koláčov možno používať mletý aj nemletý a pre jeho výraznejšiu chuť ho možno opražiť na panvici bez pridania tuku.
Dôkazom, že prácny spôsob zberu zabudnutej poľnohospodárskej plodiny má zmysel, má byť podľa súkromne hospodáriaceho roľníka Božidára zvyšujúci sa záujem zákazníkov.
V českom časopise d-Test 4/2021 urobili kontrolu vzoriek maku. Takmer polovica z nich "prepadla“.
Osteoporóza a poruchy sluchu majú niečo spoločné. A podľa vedeckých štúdií liečba jedného problému môže zabrániť ďalšej katastrofe. Ako to funguje?
Jedna z najrozšírenejších povier je, že olivový olej nie je vhodný na pečenie a vyprážanie. To však nie je pravda.
Chcete si urobiť doma majonézu, ale výsledok nie je taký, ako by ste si želali? Napríklad sa zrazí?
Mak patrí k slovenskej gastronomickej tradícii a cukrárenstvo bez neho si u nás ani nevieme predstaviť.
Únava, svalové kŕče, znecitlivenie končatín a problémy so srdcovým rytmom. Aj tieto problémy sa môžu objaviť u starších pri nedostatočnom príjme minerálov.
Pády, typické pre ľudí vo vyššom veku, sa nemusia končiť tragicky. Náraz môžu zmierniť pevné a zdravé kosti. Kde nájdeme najviac vápnika a ako pomáha starším?
S dezertami sa dá krásne „vyhrať“, pracovať s farbami, vôňami a tvarmi a napokon ich príťažlivo naaranžovať. Vyžadujú si precíznejšiu prácu ako príprava iných jedál.
Z hľadiska využiteľnosti maku sa ponúka dvojaký pohľad: mak ako liečivá rastlina pestovaná pre farmaceutické účely a mak ako potravina.
Pracovať s makom je ako rozprávka. Raz tradičná prababičkovská, inokedy moderná a plná experimentovania. Dnes jednoduchá ľudová, zajtra pre scestovaných gurmánov.
Sú ľudia, ktorí tvrdia, že mak obsahuje omamné látky a nemali by sme ho veľa jesť. Ako by však mohlo byť potom v ponuke toľko makových dobrôt?
Ak vám kravské či kozie mlieko príliš nevoňajú, vyskúšajte ich rastlinné varianty. Hodia sa skvele na varenie, pečenie aj na prípravu osviežujúcich drinkov.
Žiadne drahé vitamínové doplnky, len to, čo máte doma alebo v záhrade. Seniori potrebujú viac výživných látok ako ostatní. Vyhnú sa chorobám, infekciám a zlým náladám.
Mlieko, jogurty či syry. Pri vyslovení týchto potravín nám zíde na um, že ide o skvelý zdroj vápnika. Túto minerálnu látku však dokážeme získať aj z iných zdrojov.
Gastronomické trendy ženú cukrárov vpred - vymýšľať stále nové dezerty, postupy, kombinácie. Koniec koncov „tvorenie“ je na našom remesle to najkrajšie.
Aj vy milujete jedlá, ktoré vám pripomínajú detstvo? A čo dezerty? Tak na dva z nich máme pre vás recept.
Pri osteoporóze sa síce môže zlomiť ktorákoľvek kosť, najčastejšie to však bývajú kosti predlaktia, stavce a horný koniec stehennej kosti.