Ide o jeden z najkrvavejších útokov počas desaťročia trvajúceho konfliktu.
Armádou vedená vláda v Mali vyzvala francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby prestal so svojím "neokoloniálnym a povýšeneckým" postojom.
Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.
Západné krajiny opakovane obviňujú Moskvu z toho, že vysiela tzv. vagnerovcov do Mali, aby podporila tamojšiu vojenskú juntu, ktorá nadviazala kontakty s Kremľom.
Krajiny dohody podpísali rok po tom, ako Francúzsko do Mali vyslalo svojich vojakov. Tí mali malijskej armáde pomáhali zastaviť ofenzívu džihádistov.
Vagnerova skupina je prepojená s Kremľom.
Keita viedol túto západoafrickú krajinu od roku 2013 až do svojho zosadenia pri vojenskom prevrate v roku 2020.
Polovojenská organizácia známa ako Vagnerova skupina podľa Západu bojuje za záujmy Kremľa v rôznych konfliktných zónach po celom svete.
K protestu došlo v čase, keď dočasný prezident a vojenský veliteľ Assimi Goita čelí výzvam, aby odmietol potenciálnu spoluprácu so súkromnou ruskou bezpečnostnou firmou Vagner.
Paríž pred mesiacom spoluprácu dočasne pozastavil po tom, ako nad Mali prevzal kontrolu bývalý vodca vojenskej junty Assimi Goita.
Francúzsky prezident pripomenul aj možnosť prudkého zníženia počtu vojakov v tejto africkej oblasti.
Dočasný prezident Assimi Goita sa zaviazal, že naplní všetky svoje sľuby a usporiada "spravodlivé a transparentné voľby".
Assimi Goita zosadil z funkcie dočasného prezidenta Mali Bah N'Dawna a dočasného premiéra Moctara Ouanu.
Kľúčové miesta vo vláde obsadilo viacero ľudí z radov vojenskej junty, ktorá sa v polovici augusta chopila moci prevratom.
Vojenská junta v druhej polovici augusta zatkla prezidenta krajiny Ibrahima Boubacara Keitu a prevzala v Mali moc.
Traoré zomrel len desať dní pred svojimi 84. narodeninami a sedem dní pred oslavami výročia vyhlásenia nezávislosti Mali.
Junta už začiatkom týždňa súhlasila s prepustením zadržiavaného malijského prezidenta. Zároveň vyjadrila požiadavku, aby v krajine tri roky vládol vojenský orgán.
Pomáhať by tam mali aj slovenskí vojaci. Západoafrické Mali však čelí vážnej kríze. Vojenský puč prinútil odstúpiť prezidenta Ibrahima Boubacara Keïtu.
Plukovník Assimi Goita sa vyhlásil za šéfa vojenskej chunty, ktorá donútila odstúpiť malijského prezidenta a spolu s premiérom a ďalšími vládnymi činiteľmi ho zadržiava.
Príčina vzbury nie je známa. V Mali od začiatku júna prebiehajú protesty, ktorých účastníci žiadajú prezidentovo odstúpenie.