Ide o dôležité zistenie, ktoré dokazuje, že aj zlomy na Marse môžu spôsobovať silné otrasy pôdy.
Vedci pracujú s niekoľkými hypotézami. Ide podľa nich o historický experiment.
Ruská raketa Sojuz v júni 2003 vyniesla jej družicu Mars Express, ktorá sa stala prvou planetárnou sondou Európskej vesmírnej agentúry.
Voda na Marse môže byť rozšírenejšia a mať mladší pôvod, ako sa predpokladalo. Vyplýva to z pozorovania tamojších piesočných dún čínskym vedeckým vozidlom Ču-žung.
Nekonečné červené pláne, rozložité vulkány, pozostatky dávnych riek a jazier i krátery po dopade meteoritov - to všetko ukazuje nová mapa Marsu.
Zatiaľ najlepšou stavebnou hmotou, ktorá by sa dala použiť na budovanie základní na Marse a Mesiaci, je škrob, ktorý sa dá získať zo zemiakov.
Merkúr, Jupiter, Venuša, Urán, Mars a Mesiac sa v pondelok na večernej oblohe zoradili do jednej línie, pričom niektoré z vesmírnych telies boli viditeľné aj voľným okom.
Astrobiologička Michaela Musilová môže byť prvou Slovenkou, ktorá zdolá Everest.
Sonda InSight, ktorá na Marse štyri roky skúmala jeho seizmickú aktivitu, sa odmlčala.
Keď v roku 1973 astronóm Carl Sagan vo svojej knihe popisoval možnosť vyslania človeka na Mars, predstavil problém, ktorý vtedy ďaleko presahoval náklady takejto misie.
Americké robotické vozidlo Curiosity hľadá stopy po súčasnom alebo minulom mikrobiálnom živote.
Astrobiologička Michaela Musilová sa chystá preskúmať limity Zeme, ale aj svoje vlastné. Hovorí, že je to aj tréning na pobyt na Mesiaci či na Marse.
Kedy sa človek dostane opäť na Mesiac, či dokonca na Mars a ako skomplikovala vesmírny výskum ruská agresia na Ukrajine? V podcaste odpovedá svetovo úspešná astrobiologička Michaela Musilová.
Čínska sonda nafotila južný pól Marsu.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil z rekordného letu helikoptérky, ktorá je už viac ako rok na Marse s robotickým vozidlom Perseverance.
Psy, ktoré dokážu odhaliť nakazených koronavírusom, predpokladané ukončenie misie na Marse, rozdiely v zraneniach mužov a žien pri autonehodách či rekordné hodnoty teploty svetových oceánov.
Pred rokom, 15. mája 2021, úspešne pristál na planéte Mars čínsky vesmírny modul. Čína sa týmto projektom zaradila po bok USA a Ruska, ktorých modul tiež pristál na Marse.
Zoradené pekne v rade: 4 jasné planéty Slnečnej sústavy - Saturn, Mars, Venuša a Jupiter. Aby ste ich uvideli, musíte si privstať.
Robotické vozítko Perseverance natočilo a poslalo na Zem marsovské "zatmenie Slnka".
Spustenie misie, na ktorej sa spoločne podieľajú ESA a Roskosmos s cieľom pátrať po stopách života na Marse, je tento rok "veľmi nepravdepodobné".