Na Zem už dorazili aj prvé zábery z červenej planéty.
Prví boli Rusi. Pokusov o dobytie Marsu bolo viac. Podarí sa to aj Perseverance?
Pristátie roveru na červenej planéte odvysiela verejnoprávna Dvojka vo štvrtok 18. februára od 20.55 h.
Na Marse vo štvrtok pristane ďalšie automatický prieskumník amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Európska vesmírna agentúra (ESA) dnes oznámila otvorenie výberového konania na nových astronautov.
Čínska vesmírna agentúra zverejnila v piatok videozáznam zhotovený sondou Tchien-wen-1, ktorá v stredu úspešne vstúpila obežnú dráhu Marsu.
Sonda Amal (Nádej) Spojených arabských emirátov dnes dorazí k Marsu a mala by byť navedená na obežnú dráhu.
Ďalšie robotické vozidlo amerického NASA Perseverance, ktoré sa má na Marse pridať ku svojim starším "kolegom" 18. februára, bude na červenej planéte zbierať nielen obrázky a vzorky povrchu.
Aké boli najdôležitejšie udalosti vo vede, medicíne, vesmíre, histórii človeka? Prinášame vám päť najdôležitejších udalostí.
Prototyp rakety Starhip spoločnosti SpaceX pri pristátí na záver cvičného letu explodoval a roztrhol sa.
Cvičný let prototypu rakety Starship spoločnosti SpaceX automaticky zrušil systém sekundu pred štartom, informovala dnes agentúra AP.
Kozmická loď NASA nesúca robotické vozidlo Perseverance prekonala polovicu svojej cesty na Mars, informoval úrad na svojej webovej stránke.
Sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Mars Express objavila pod vrstvou ľadu v južnej polárnej oblasti červenej planéty niekoľko jazier tekutej vody, ktorá je zrejme slaná. ESA o tom informuje na svojich webových stránkach.
Mnohé z údolí na Marse mohli vzniknúť činnosťou ľadovcov, nie riek.
Spoločnosť SpaceX v noci na stredu prvýkrát úspešne vykonala krátky vzlet najnovšieho prototypu svojej vesmírnej lode Starship, pomocou ktorej chce kolonizovať Mars.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok úspešne odštartoval svoju novú marťanskú misiu.
Historicky prvá čínska misia na Mars vo štvrtok úspešne odštartovala zo základne Wen-čchang na čínskom ostrove Chaj-nan, informovala agentúra AFP.
Hlavnou astronomickou udalosťou týchto dní je kométa Neowise. Zážitok umocní ďalší jav - v rade za sebou 'putujúce' všetky planéty slnečnej sústavy.
Dôvodom bolo opäť zlé počasie, nový dátum štartu misie Hope bol stanovený na 17. júla.
Sonda bude na obežnej dráhe Marsu sledovať zmeny v atmosfére. Cieľom je zistiť, čo spôsobuje únik kyslíka a vodíka z povrchu planéty.