Misia by mala podľa čínskej vesmírnej agentúry odštartovať v nadchádzajúcich mesiacoch.
Voda na Marse pochádza z najmenej dvoch rôznych zdrojov. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov, ktorí skúmali dva meteority z Červenej planéty.
Ďalšie prieskumné vozítko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s pracovným názvom Mars 2020 zamieri tento rok na červenú planétu s menom Perseverance (Vytrvalosť).
Zvedavosť. Tak sa v preklade volá rover NASA Curiosity, ktorý zachytil doteraz najväčšiu panorámu povrchu Marsu.
Japonsko chce v roku 2024 vyslať robota do marsovského systému. Počas misie navštívi mesiace Marsu - Phobos a Deimos, a bude zbierať vzorky prachu z jedného z nich.
Technici to nepovažujú za vážny problém.
Seizmická aktivita Červenej planéty je väčšia ako napríklad na Mesiaci.
Rover Mars 2020, ktorý sa má tento rok v lete vydať skúmať červenú planétu, bude vybavený laserovým lúčom s dosahom sedem metrov.
Nová štúdia Národného výskumného centra so sídlom vo Francúzsku ukazuje, že voda z Marsu mizne rýchlejšie, než sa predpokladalo.
Robotické vozítko, ktoré tento rok vyšlú na Mars, nebude pátrať len po stopách života, ale poslúži aj ako predvoj pre cestu človeka na povrch červenej planéty.
Zároveň bude dedina slúžiť ako pokusné laboratórium, vďaka ktorému sa bude analyzovať správanie sa ľudí v uzavretom prostredí.
Svoj prvý jazdný test absolvovalo vozítko v kalifornskom laboratóriu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) preskúmal nové údaje svojho vozítka Curiosity z Marsu a zistil, že sa na červenej planéte nečakane pohybuje hladina kyslíka.
NASA hodlá v rámci svojho mesačného programu Artemis opätovne dostať človeka na toto teleso v roku 2024 so zámermi vybudovať na ňom základňu pre prípadné misie smerujúce na planétu Mars.
Súkromá americká kozmická spoločnosť SpaceX vizionára Elona Muska úspešne vykonala tretí a posledný test prototypu vyvíjanej lode Starship, s ktorej pomocou chce firma osídliť Mars.
Mick Jagger vyhlásil, že o tom vždy snívali.
Medzinárodná vesmírna stanica bude mať možno už o niekoľko rokov menšieho súrodenca.
Osídľovanie vesmíru je teoreticky možné, ale z finančných dôvodov nepravdepodobné, k osídľovaniu Marsu teda v blízkej dobe nedôjde, povedal český astronóm Luboš Perek.
Pred rokom, 25. júla 2018, talianski vedci oznámili, že sa asi 1,5 kilometra pod povrchom Marsu nachádza veľké soľné jazero, kde by mohol existovať život.
Amerika na Deň nezávislosti vojenské prehliadky nerobila. Až kým do Oválnej pracovne Bieleho domu nezasadol celebritný miliardár a hviezda reality šou Donald Trump.