Niektoré sú prevenciou rakoviny, iné pomôžu tlmiť nežiaduce účinky chemoterapie.
Vybrať si pri známej medicinálnej hube radšej extrakt, celú pomletú hubu alebo reiši v čerstvom stave?
Prípravky s hlivou sa často kombinujú s inými zložkami. Cieľom takejto kombinácie je efektívnejšie podporiť imunitu.
Čo rozhodne urobiť pred ich zamrazením?
Zvlášť v zime je dôležité posilňovať imunitný systém výživnými látkami, ktoré zabojujú s baktériami, infekciami a zápalmi. Viete, ktoré potraviny vám pomôžu?
Sama vyzerá ako škaredý nádor, ale paradoxne proti nim bojuje. Na to, aby mohla pomáhať človeku, potrebuje získať antioxidanty z briez, na ktorých rastie.
Osteoartritída je choroba, ktorú charakterizuje stuhnutosť a bolesť kĺbov. Vedci tvrdia, že tento chronický stav môže zmierňovať huba nazývaná Cordyceps.
Čaga vyzerá ako kus spáleného dreva s vnútornou zlatohrdzavou štruktúrou. Brezu, na ktorej rastie, usmrtí, ale predtým z nej získa veľké množstvo antioxidantov.
Pri hľadaní liekov proti metlám moderného sveta siaha veda aj do hubárskych košíkov. Súčasní výskumníci čerpajú inšpiráciu z receptúr orientálnej medicíny.
Novodobou epidémiou sa stáva diabezita, pretože obezita riziko vzniku cukrovky vážne zvyšuje.
Reiši je asi najslávnejšia z liečivých húb. Podľa niektorých zdrojov sa používala už pred 5-tisíc rokmi a názov reiši v preklade znamená "huba priaznivého osudu".
Jedlá huba z čeľade pečiarkovitých s nie príliš vábnym názvom hnojník obecný môže byť veľmi dobrým pomocníkom pre diabetikov. Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.
Liečivé huby majú dlhú históriu terapeutického používania a ich zdravotné účinky sú už po stáročia jedným z pilierov východnej medicíny.
Pod názvom lesklokôrka lesklá ju u nás takmer nikto nepozná, hoci práve to je slovenský názov liečivej huby nazývanej reiši. Známejšie pomenovanie reiši pochádza z japončiny.
Liečebné účinky medicinálnych húb poznajú už aj Európania. Záujem vzbudili najmä vďaka svojmu pôsobeniu na imunitný systém, ale aj účinkom pri liečbe civilizačných ochorení.