Volebné „vysvedčenie“ od voličov bolo pre nich ľadovou sprchou. Neúspech každá strana prežíva po svojom.
Vysoké dlhy, nízke preferencie a otázna budúcnosť. Takýto je výsledok parlamentných volieb pre Eduarda Hegera (Demokrati) či Borisa Kollára (Sme rodina).
Bola to práve vládna koalícia, ktorej súčasťou bola aj SaS, kto znovuoživil Roberta Fica, reagovali Modrí.
Strana apeluje na PS a médiá, aby prestali z potenciálneho volebného víťazstva progresívcov robiť jediný zmysluplný cieľ každého demokraticky zmýšľajúceho voliča.
Pravdepodobnosť, že sa dostanú do parlamentu je nízka, v kampani by museli naozaj zabrať. Ak by sa im to podarilo, najväčšiu šancu majú podľa odborníkov Demokrati a Aliancia.
IGOR DANIŠ: Je pre sklamaných voličov SaS reálnou alternatívou PS? Alebo ich progresívci prilákali iba svojou doterajšou „nevinnosťou“? Teda tým, že zatiaľ nestihli nič pokaziť.
Dôvodom návratu do politiky nie sú osobné ambície, ale opakované zlyhávanie slovenských politických reprezentácií, tvrdí Mikuláš Dzurinda.
Politické strany sa pred voľbami snažia zaujať.
Strana Modrí, Most-Híd na protest neobsadila 150. miesto na svojej kandidátnej listine do septembrových predčasných parlamentných volieb.
IGOR DANIŠ: Ak sa ešte nedávno hovorilo, či vôbec niekto pôjde do koalície so Smerom, s blížiacimi sa voľbami sa musíme pýtať, koho si Fico vyberie do vlády.
Kandidáti Modrých a Mostu - Híd spojili sily a križujú Slovensko na bicykloch.
Slovensko čoraz viac zaostáva vo všetkých rebríčkoch,
Fico sa podľa Dzurindu správa v rozpore s bezpečnostnými záujmami štátu, ktorého bol premiérom.
Spojenie považuje Sólymos za prirodzené aj z hľadiska hodnotového ukotvenia, uznáva však, že k nemu prišlo pomerne neskoro.
Dzurinda verí, že ich percentá ešte porastú.
Zatiaľ sa dohodli len dvaja lídri. Sólymos a Dzurinda potvrdili spojenectvo spoločným názvom.
Demokrati tvrdia, že sú na rokovania pripravení. Podľa politológov môže po voľbách nastať aj scenár, že sa nepodarí zložiť koalíciu.
MARIÁN REPA: Predseda parlamentu dal rozbitej pravici ešte dva týždne k dobru, aby mohla spojiť sily. Čo viedlo Kollára k takejto zhovievavosti? A aké sú šance, že sa to pravicovým ministranám podarí?
IGOR DANIŠ: Čím menej bude v budúcom parlamente ľudí, ktorí nevedia v ničom ustúpiť alebo dať férové návrhy, tým je to pre Slovensko lepšie.