Tunajšie minerálne vody sa používajú na pitnú liečbu, inhalácie a na uhličité kúpele.
Dnes vám u našich moravských susedov predstavíme štvoro kúpeľov, ktoré sa nachádzajú v dvoch krajoch hraničiacich so Slovenskom.
Luhačovická minerálka Vincentka sa používa na pitné a inhalačné kúry pri najrôznejších diagnózach. Existujú tri výnimky, keď sa jej užívanie neodporúča.
Voda z prameňov v Liptovskej Štiavnici neďaleko Ružomberka je liekom na problémy s trávením, pálenie záhy či zápal spojiviek.
Slaná voda má vraj dobré účinky na trávenie, niektorí hovoria, že pomôže vstať na nohy aj po prehýrenej noci.
Aj keď je v Zvolenskej kotline niekoľko desiatok minerálnych prameňov, dodnes navštevovaných a využívaných je už len zopár.
Prameň objavili v roku 1952 počas výkopových prác pri stavbe Priehrady mládeže. Voda sa správala agresívne voči betónu i železu.
Či je táto spomienka mýtus alebo pravda, je dnes už ťažké overiť. Pramenitou vodou z tohto miesta ani dnes nepohrdnú domáci, ani turisti.
Cestu tam vytvorili pred takmer piatimi rokmi miestni nadšenci v rámci programu slovensko-švajčiarskej spolupráce. Toto je ďalší diel série o prameňoch Slovenska.
Seriál o prameňoch hovorí teraz o vode v Banskobystrickom okrese. Návštevníci kraj označujú za nedotknutý kút nízkotatranskej prírody.
Seriál o slovenských vodných prameňoch sa tento raz zameria na žriedlo, ktoré vyteká pod vrcholom Zobora.
Studničky čistili vdovy, verilo sa, že nikdy nevyschnú ako ich slzy...
Náklady na rekonštrukciu odberného miesta minerálnej vody boli 32 723 eur.
V „minulom živote“ bolo miesto technickou zastávkou Indiánov. V roku 1944 sa na scéne zjavil kazateľ a ľudový liečiteľ, ktorý zacítil šancu na biznis.
V Severnom Spiši vybudovali trasu, ktorá prevedie turistov najkrajšími miestami regiónu, s možnosťou ochutnať miestne minerálne vody.