Jej hmotnosť je 33-krát väčšia ako hmotnosť Slnka.
Slovenský astrofyzik Michal Zajaček je v tíme vedcov, ktorí objasnili, ako sa zrodila hviezda v extrémne nehostinnom mieste vesmíru - pri čiernej diere.
Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila údaje o takmer dvoch miliardách hviezd v našej galaxii, ktoré zaznamenala sonda Gaia s cieľom vytvoriť čo najpresnejšiu mapu Mliečnej cesty.
Už v apríli zverejnili prvú snímku čiernej diery, tá však pochádzala z cudzej galaxie M87. Teraz chcú spraviť video čiernej diery v centre našej galaxie.
Niečo také tu nebolo už tisíc rokov. V piatok na oblohe takmer dve hodiny neuvidíme Mesiac, no Mars vo veľkej opozícii, Saturn, Venušu a Jupiter. Sledujte online.
Naša galaxia Mliečna cesta má hmotnosť ako 960 miliárd Sĺnk. Tvrdia to vedci z Arizonskej univerzity v americkom Tucsone.
Možno až polovica hmoty, ktorá tvorí našu galaxiu, vrátane ľudí, pochádza z iných častí vesmíru. Uviedli astrofyzici z americkej Severozápadnej univerzity.
Doteraz najpresnejšiu, trojrozmernú mapu Mliečnej cesty s určením polohy viac ako miliardy hviezd cez víkend v Madride predstavila Európska vesmírna agentúra (ESA).
V našej galaxii Mliečna cesta okolo každej piatej hviezdy podobnej Slnku obieha planéta veľká ako Zem, na ktorej by mohol existovať život.