Poľnohospodári žiadajú vyššiu podporu priamych platieb, dúfajú, že v tom pomôže aj pripravovaná Spoločná poľnohospodárska politika EÚ.
Spoločnosť Leonteus uzatvorila s ukrajinskou skupinou Ardis zmluvu, ktorá jej umožní distribúciu vlastných mliečnych výrobkov na ukrajinskom trhu.
Mliekarenská skupina Tami rozširuje svoje výrobu v Kežmarku. ide o najväčšiu investíciu v mliekarenstve za posledných dvadsať rokov.
Mliekarenský sektor má síce dobré vyhliadky na rozvoj, na to však potrebuje aj nové pracovné sily.
Výrobcov mlieka trápi nedostatok pracovníkov. Producenti surového kravského mlieka to pociťujú už dva roky, a zdá sa, že situácia sa stále zhoršuje.
Mliekarenský sektor má podľa Slovenského mliekarenského zväzu do budúcnosti perspektívu rozširovať sa. Potrebuje však nových ľudí.
Keby sa farma s tisíc dojnicami rozhodla pre robotizáciu výroby mlieka, potrebuje 12 robotov za 1,2 milióna eur. Špičková dojáreň vyjde na pol milióna eur.
Mliečne farmy dostanú od vlády mimoriadnu podporu 33 miliónov eur. Táto pomoc by mala zabrániť rozpadu mliekarenstva.
Európa sa topí v nadprodukcii mlieka, na pretlak výroby zareagovali mliekarne rozväzovaním kontraktov.
JOZEF SEDLÁK: Nielen ľudia, ale aj potraviny majú svoje rodisko. Je dôležité vedieť nielen odkiaľ sme, ale aj čo a odkiaľ jeme.
V Európe zúri mliečna vojna, aká tu roky nebola. Ak má mliekarenstvo prežiť, potrebuje mimoriadnu rozvojovú investíciu.
Slovensko si udrží výrobu mlieka a zvýši ju, ak sa viac zapojí do svetového obchodu, hovorí Miloslav Šebek, generálny riaditeľ spoločnosti Slovenské biologické služby.
Liter polotučného mlieka v akcii aj za 39 centov. Také lacné nebolo najpredávanejšie mlieko na Slovensku už roky. No kým spotrebitelia sa radujú, farmári krvácajú.
Klenovecký syrec je takmer zabudnutý dlho zrejúci syr. "Kedysi konkuroval slávnym švajčiarskym ementálom,“ hovorí mliekarenský odborník Karol Herian.