Ponúkaný plat možno nájsť v drvivej väčšine pracovných inzerátov. Spôsoby zverejňovania sú však rôzne.
Sezónne práce budú v nasledujúcich týždňoch zrejme jediným spôsobom, ako bude možné si krátkodobo doplniť príjem.
Moderné odbory AIOS vnímajú veľmi veľké potencionálne riziko vo výrobných, logistických závodoch a všade tam, kde aktuálne ešte stále prichádza k stretávaniu sa veľkého počtu ľudí.
Výnimky z platenia poistného dôchodcov sa vzťahujú aj na zamestnanca, ktorý pracuje na Slovensku či v zahraničí.
Východoslovenskí energetici taktiež od začiatku tohto roka môžu počítať so zvýšeným príspevkom na stravovanie zo strany zamestnávateľa či s príspevkom na tretí dôchodkový pilier.
Zamestnanec, ktorý mal vlani zdaniteľné príjmy, môže najneskôr do 17. februára 2020 písomne požiadať zamestnávateľa, aby mu urobil daňové priznanie.
Len 21 krajín Európskej únie má zavedenú garantovanú spodnú hranicu príjmu. Slovensko sa s výškou 580 eur zaradilo tento rok na 15-ste miesto.
Minulý rok priniesol jeden z najvýraznejších rastov platov za posledné obdobie. Ide o druhý najrýchlejší rast za posledných desať rokov.
Napriek prudkému rastu minimálnej mzdy pre státisíce Slovákov nie je jednoduché z nej vyžiť. Vyššia priemerná mzda zase vyháňa investorov.
Personalisti predpokladajú, že mzdy na Slovensku v tomto roku už nezaznamenajú historické rasty z vlaňajška.
Zvýšila sa totiž odpočítateľná položka.
Najvyššiu mzdu vlani v Británii dostala zakladateľka internetovej stávkovej spoločnosti Bet365 Denise Coatesová.
Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku v treťom štvrťroku tohto roka medziročne stúpla o 7,7 % na 1 068 eur.
Tridsať rokov nie je až tak veľa, aby si väčšina z nás časy socializmu nepamätala. A neporovnávala. Skúsili sme to aj my - na číslach. Mali sme sa lepšie, alebo sa žije lepšie dnes?
Ľudia pracujúci pre štát zažijú slušný 10 % rast platov. Bez ich razantnejšieho rastu nebude mať kto o pár rokov robiť na slabo platených štátnych pozíciách.
Paradoxom podľa odborov je, že na jednej strane je nedostatok pracovných síl, no na druhej strane zamestnávatelia nechcú zvyšovať mzdy.
Na Slovensku bol podľa agentúry Trexima rodový mzdový rozdiel v roku 2018 opäť v neprospech žien približne 18 %.
Zamestnanci v Česku si môžu za výplatu reálne kúpiť asi o štvrtinu viac, v Poľsku o tretinu viac a v Maďarsku o 15 percent viac ako ľudia pracujúci na Slovensku.
Výpovede poštou. Tak sa končí neslávny príbeh dnes už nadobro skrachovaného reťazca Potraviny Kačka.
Už budúcoročné zvýšenie minimálnej mzdy bude podľa Klubu 500 stáť veľkých slovenských zamestnávateľov viac ako 390 miliónov eur.