Prenájom bytu podľa Občianskeho zákonníka chráni viac nájomcu. Platí napríklad, že vlastník má menšie práva, najmä čo sa týka výpovede z nájmu.
Predali alebo prenajali ste poľnohospodársku pôdu a uzavreli ste nevýhodnú zmluvu? Nie vždy sa dá od nej odstúpiť a získať peniaze späť.
Zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely musí mať písomnú formu. Nájomná zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely sa spravuje ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájomnej zmluve.
Ak nájomca neplatí nájomné, dochádza k porušovaniu nájomnej zmluvy. To, ako v tomto prípade postupovať, radí advokát Patrik Ozimanič.
Zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely by mala obsahovať určenie zmluvných strán ako prenajímateľa a nájomcu, a určenie predmetu nájmu, nájomného a doby nájmu.
Zákon povoľuje nájomcovi dať prenajatý pozemok do podnájmu a zároveň určuje pomerne prísne pravidlá, za ktorých tak môže urobiť. Čo všetko musí splniť, aby tak mohol urobiť?
Nájom poľnohospodárskej pôdy si vyžaduje dobrú zmluvu. Tá rieši výpoveď z nájmu, platenie nájomného a ostatné dôležité veci. Chrániť by mala vlastníka pozemku, ale aj nájomcu.
Chystáte sa prenajať si byt? Na čo si dať pozor, kým podpíšete nájomnú zmluvu? Môže vás vlastník vyhodiť z bytu zo dňa na deň?
Britský princ Harry a jeho manželka vojvodkyňa Meghan predĺžili nájomnú zmluvu na svoje sídlo Frogmore Cottage v Anglicku, ktorej platnosť sa končí 31. marca.
Doterajší zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ako aj úprava nájmu poľnohospodárskej pôdy podľa Občianskeho zákonníka by mali byť nahradené úplne novou úpravou.
S nájomným býva často problém, nie vždy nájomcovia za užívané pozemky platia. Pozor, urobiť tak môžu, ale len v oprávnených prípadoch.
Nevýhodné postavenie vlastníka poľnohospodárskeho pozemku odstránila posledná novela zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy.
Prenájmom voľnej nehnuteľnosti si možno pekne privyrobiť. Pozor si ale dajte na prípadné riziká a dôkladne zvážte obsah nájomnej zmluvy.
Nájom sa môže riadiť podľa Občianskym zákonníkom alebo zákonom o krátkodobom prenájme bytu. Čo hovorí Občiansky zákonník?
Nájomná zmluva je mimoriadne dôležitá. Ak sa chystáte prenajímať byt, pozrite sa, čo by mala obsahovať, aby ste potom s nájomcom nemali problémy.
Plánujete prenajímať byt? Dajte si pozor na znenie zmluvy, inak sa prípadného problematického nájomníka nezbavíte.
Krátkodobý nájom bytu vzniká uzavretím zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt alebo jeho časť do užívania, najviac na dva roky.
Čo by mala obsahovať nájomná zmluva? Aká je obvyklá výška nájomného? A akú najdlhšiu dobu prenájmu je možné zmluvu uzavrieť?
Aké povinnosti sa spájajú s prenájmom bytu? Aké sú dôsledky, ak nehnuteľnosť zaradíte do obchodného majetku a ak nie? Čo by mala obsahovať nájomná zmluva?
Krátkodobý nájom bytu vzniká uzavretím zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt alebo jeho časť do užívania, najviac na dva roky.