Developeri v Bratislave môžu žiadať magistrát o zmenu územného plánu pre zvýšenie dostupnosti bývania v hlavnom meste.
O novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti ani o návrhu zákona o podpore štátneho nájomného bývania poslanci tento rok definitívne nerozhodnú.
Súčasne ide o takmer 50 percentný podiel z celkovo dokončených byto.
ALENA KREMPASKÁ: My však potrebujeme aj zmenu pohľadu – nepozerať sa na bývanie iba ako produkt trhu, ale ako na základnú potrebu, základné právo človeka, aby dôstojne a bezpečne žil.
Na tom, že prevažná väčšina Slovákov chce vlastniť nehnuteľnosť, nezmenila nič ani pretrvávajúca pandémia. Dopyt nezmiernili ani stúpajúce ceny nehnuteľností.
IGOR DANIŠ: Zámer, aby byty stavala rýchlejšie a lacnejšie štátna firma, nebol až tak zlý. Problém je v tom, že Kollár prišiel s týmto nápadom v nevhodnom čase.
„Mám pocit, že niekto veľmi nechce, aby sa tieto byty stavali,“ sťažuje sa Boris Kollár.
Výhrady voči návrhu má aj ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).
Iba mladí Chorváti odchádzajú od rodičov neskôr.
ĽUBOŠ PAVELKA: Podľa novej štúdie majú najhoršiu perspektívu vlastného bývania spomedzi 20 krajín Európy obyvatelia Srbska, Česka, Slovenska, Rakúska a tiež Izraela.
TOMÁŠ ZEMKO: Veľa vecí v pláne vystavať do roku 2030 okolo 100-tisíc nájomných bytov je zahmlených. Prečo asi?
PETER VITTEK: Bývanie je jedna z našich základných potrieb a podľa ľudskoprávnych dohôd naň máme dokonca právo.
100-tisíc bytov do roku 2030? Poslanci schválili v prvom čítaní zákon o štátnych nájomných bytoch.
TOMÁŠ BAKOŠ: Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár v predvolebných videách občanom sľuboval, že dá postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne. Zatiaľ sa zdá, že ostalo len pri sľuboch.
Slovenská sporiteľňa predstavila, odkiaľ chce vziať peniaze na stavbu stoviek nájomných bytov pre znevýhodnených ľudí.
Veľké sľuby, z ktorých zatiaľ nič nie je. Pred voľbami 25-tisíc nájomných bytov ročne, najnovšie už len skromnejších stotisíc do roku 2030.
IGOR DANIŠ: Čas pritom beží, mladí ľudia sa musia čoraz viac zadlžovať na desiatky rokov hypotékami, ak chcú niekde bývať a založiť si rodinu.
Obe inštitúcie chcú poskytnúť ochranu samotným občanom v pozícii nájomcov.
Výstavba nájomných bytov alebo obnova existujúcich nehnuteľností a zmena ich účelu by pritom mohla pomôcť problém s chýbajúcimi cenovo dostupnými bytmi vyriešiť.
Parlament včera odklepol poslanecký návrh hnutia Sme rodina. Ten mení zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania. Do druhého čítania pôjde na májovej schôdzi.