PETER VITTEK: Bývanie je jedna z našich základných potrieb a podľa ľudskoprávnych dohôd naň máme dokonca právo.
100-tisíc bytov do roku 2030? Poslanci schválili v prvom čítaní zákon o štátnych nájomných bytoch.
TOMÁŠ BAKOŠ: Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár v predvolebných videách občanom sľuboval, že dá postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne. Zatiaľ sa zdá, že ostalo len pri sľuboch.
Slovenská sporiteľňa predstavila, odkiaľ chce vziať peniaze na stavbu stoviek nájomných bytov pre znevýhodnených ľudí.
Veľké sľuby, z ktorých zatiaľ nič nie je. Pred voľbami 25-tisíc nájomných bytov ročne, najnovšie už len skromnejších stotisíc do roku 2030.
IGOR DANIŠ: Čas pritom beží, mladí ľudia sa musia čoraz viac zadlžovať na desiatky rokov hypotékami, ak chcú niekde bývať a založiť si rodinu.
Obe inštitúcie chcú poskytnúť ochranu samotným občanom v pozícii nájomcov.
Výstavba nájomných bytov alebo obnova existujúcich nehnuteľností a zmena ich účelu by pritom mohla pomôcť problém s chýbajúcimi cenovo dostupnými bytmi vyriešiť.
Parlament včera odklepol poslanecký návrh hnutia Sme rodina. Ten mení zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania. Do druhého čítania pôjde na májovej schôdzi.
Kabinet za prvý rok vládnutia urobil pre sektor budov zásadné rozhodnutia, avšak záležať bude na ich implementácii.
O diaľniciach, cestovnom ruchu, ale aj o výstavbe nájomných bytov sa denník Pravda rozprával s ministrom dopravy Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina).
MARIÁN REPA: Ak by sme mali veriť predvolebným sľubom Borisa Kollára, že postaví 25-tisíc nájomných bytov ročne, tak už dnes by po celom Slovensku museli slávnostne odovzdávať kľúče od desiatok nových bytov.
Málo bytov, vysoké ceny, drahé nájmy či dlhé poradovníky na byt od mesta – s tým má byť v hlavnom meste koniec.
O mestské byty je enormný záujem. Často niekoľkonásobne prevyšuje možnosti toho-ktorého mesta. Tie však nelenia a už pracujú na výstavbe ďalších.
Viac ako vzácne. Slovensko dlhodobo zaostáva v počet nájomných bytov. Na tie od mesta sa čaká aj roky, existujúce sú obsadené.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) poukazuje na navrhované legislatívne zmeny smerujúce k zefektívneniu procesov obstarávania.
Výška úverov poskytovaných zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) sa zvýši. Cieľom je podporiť výstavbu nájomných bytov.
Od 1. januára 2021 budú platiť nové pásma na určenie výšky dotácie na výstavbu nájomných bytov bežného štandardu.
K zníženiu nákladov obcí na výstavbu nájomných bytov môžu dopomôcť sociálne podniky.
Dotácia má byť vo výške 40 % z obstarávacích nákladov.