Výmena veľkého bytu za menší vám môže výrazne pomôcť. Splatíte dlhy a budete mať nižšie náklady na bývanie.
Vo väčšine bytových domov na Slovensku sa náklady na teplo rozúčtovávajú na základe odčítaných údajov nameraných na rozdeľovačoch alebo meračoch tepla.
Zvyšovanie počtu obyvateľov so sebou prináša zvyšovanie cien bývania, ale aj ostatných nákladov.
Ak vysokoškolák študuje dennou formou a býva v internáte, jeho priemerné mesačné náklady sú vyše 270 eur.
Zaobstaranie vlastného bývania je obvykle pre väčšinu ľudí najväčšou životnou investíciou. Čo nesmiete podceniť a na čo všetko si treba pri kúpe dávať pozor?
Pandémia v roku 2021 posunula možnosť doručenia ročného vyúčtovania nákladov na bývanie až na koniec júla. Mnohí ho už ale máte v ruke - vyznáte sa v ňom?
Aj keď sa tento rok lehota na doručenie ročného vyúčtovania nákladov na bývanie posunula na koniec júla, mnohí ho už majú v rukách. Čo robiť, ak sa vám v ňom niečo nepozdáva?
Na bývanie, vodu, elektrinu či plyn minie priemerná 4-členná rodina viac ako štvrtinu z ich celkových mesačných výdavkov.
Priemerná slovenská domácnosť minie mesačne z rodinného rozpočtu približne 330 eur na bývanie. Ide o štvrtinu z celkových výdavkov.
Priemerná slovenská domácnosť vynaložila za minulý rok mesačne na bývanie a energie viac ako štvrtinu z celkových mesačných výdavkov.
Slováci majú spomedzi 28 krajín Európskej únie jedny z najvyšších nákladov na bývanie.
Náklady na teplo sa znižujú a ich podiel na výdavkoch domácností klesá. Napríklad fajčiari minú viac na cigarety, ako sú celoročné výdavky na teplo v jednom byte.
Slováci mesačne vynakladajú najviac finančných prostriedkov na bývanie. Výdavky na bývanie, vodu, elektrinu a plyn zhltnú až vyše štvrtinu z rozpočtu priemernej slovenskej domácnosti.
Najvyššou položkou vo vyúčtovaní bývajú zvyčajne náklady na teplo. Môžu sa vyšplhať na tretinu až polovicu celkových nákladov na byt.
Majitelia bytov v bytových domoch dostali do 31. mája vyúčtovanie nákladov za minulý rok. Ak s ním nie sú spokojní, majú právo vyúčtovanie reklamovať.
V máji skončila vykurovacia sezóna a domácnosti dostávajú ročné vyúčtovanie za teplo, ktoré nepatria k radostným správam. Pozitívne však je, že náklady na teplo si každým rokom ukrajujú z domáceho rozpočtu menší podiel. Len napríklad na cigarety sme schopní minúť niekoľkonásobne viac ako sú celoročné výdavky na teplo.
V rámci spotrebného koša tvoria výdavky na bývanie, vodu, elektrinu či plyn takmer štvrtinu. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávame 18 % zo všetkých mesačných výdavkov.
Oproti ostatným sledovaným krajinám sme na druhom mieste po Rakúsku (245 eur). Tretí Česi si dokážu odložiť bokom 96 eur.