Posádka ISS použije lepidlo vyrobené zo živice severoafrických ihličnanov, aby hermeticky utesnila trhlinu v prechodovej komore ruského modulu Zvezda, ktorou uniká vzduch.
Vedelo o nej iba šesť ľudí.
Rover Perseverance Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) posiela nové video a snímky z červenej planéty.
Rover Perseverance na červenej planéte pristál vo štvrtok.
Mars je druhou najmenšou planétou slnečnej sústavy (po Merkúre) a štvrtou od Slnka; oproti Zemi má len približne štvrtinový povrch a iba asi desatinu hmotnosti.
NASA pristávaciu fázu roveru Perseverance označila za "sedem minút hrôzy". Po pristátí v záverečnej fáze použil padák a brzdiace trysky.
Na Zem už dorazili aj prvé zábery z červenej planéty.
Prví boli Rusi. Pokusov o dobytie Marsu bolo viac. Podarí sa to aj Perseverance?
Pristátie roveru na červenej planéte odvysiela verejnoprávna Dvojka vo štvrtok 18. februára od 20.55 h.
Na Marse vo štvrtok pristane ďalšie automatický prieskumník amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Prvé dva základné moduly stanice Gateway, ktorú chce americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zriadiť pri Mesiaci, vynesie do vesmíru súkromná spoločnosť SpaceX.
Apollo 14, ôsma pilotovaná misia rovnomenného amerického vesmírneho programu, trvala deväť dní. Do dejín sa zapísala ako v poradí tretia, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci.
Teleskop Cheops Európskej vesmírnej agentúry (ESA) odhalil "vesmírny balet" piatich exoplanét.
Sonda OSIRIS-REX americkej vesmírnej agentúry NASA po úspešnom splnení misie s dopravou vzoriek z planétky Bennu na Zem asi zamieri k ďalšiemu cieľu.
Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA vybral za dnešnú snímku dňa fotografiu slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského.
Ďalšie robotické vozidlo amerického NASA Perseverance, ktoré sa má na Marse pridať ku svojim starším "kolegom" 18. februára, bude na červenej planéte zbierať nielen obrázky a vzorky povrchu.
Globálna teplota presahuje priemer 20. storočia už 44 rokov v rade.
Prvé pokusy o stretnutie dvoch vesmírnych lodí podnikol začiatkom 60. rokov 20. storočia Sovietsky zväz. Tesnejšie priblíženie ale dosiahli Spojené štáty.
Po tom, ako v septembri tento objekt objavili, ho najprv klasifikovali ako asteroid.
NASA po takmer 50 rokoch plánuje na Mesiac dopraviť ďalších astronautov a vytvoriť tam výskumnú základňu.