Tragédia v Starej Turej, pri ktorej zomrela 43-ročná Miroslava aj jej manžel Tibor, od ktorého chcela odísť, opäť navodzuje otázku, či polícia dokáže uchrániť ženy pred domácim násilím.
Cieľom projektu "KONAJME - kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách 2015" je posilniť dodržiavanie ľudských práv žien na Slovensku.
PETER JAVŮREK: Pre ochranu manželstva sa idú naši politici aj potrhať. Nie je pre nich problém spraviť z ústavy nástenku ideológie ani hrať mŕtvych chrobákov pri zbytočnom a zlomyseľnom diskriminačnom referende.
BANGUROVÁ: Tínedžerku, ktorú uniesli v Iraku, predajú alebo darujú bojovníkom takzvaného islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL) ako sexuálnu otrokyňu.
HANA FÁBRY: Organizátorky, aktéri a partneri aktuálnej kampane Odzvoňme násiliu na ženách – podporme Istanbulský dohovor obrátili optiku nazerania na tento problém.
Niektoré skúšajú, či je linka pre ženy naozaj bezplatná a anonymná, či sa na nej ozve priateľský ženský hlas ochotný počúvať aj v nedeľu večer.
To, čo ženy najhoršie prežívajú, je dlhodobé ponižujúce správanie, hovorí Daša Malíková, vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie.
PETER DUBIVSKÝ: V časoch, keď v rodine vládol všemocný „páter familias“, domáce násilie nebolo ničím výnimočným.
Podať trestné oznámenie na muža, keď ma bije "len" raz do týždňa? A čo ak mi nepomôžu a budem sa musieť k nemu vrátiť?
VILIAM FIGUSCH: Poľský Sejm nedávno debatoval o ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a proti domácemu násiliu.
V Nitre otvorili Bezpečný ženský dom, útočisko pre obete domáceho násilia, ktoré ako prvé na Slovensku spĺňa európske štandardy.
Iračanka Jana má 19 rokov. Namiesto štúdia medicíny skončila v rukách bojovníkov Islamského štátu a stala sa otrokyňou. Pred hlavňou pušky konvertovala na islam.
Obyvatelia sa petíciou postavili proti plánovanému azylovému domu pre týrané ženy. Odvetná petičná akcia azylový dom podporuje, zvýšenie kriminality vraj nehrozí.
DUŠANA KARLOVSKÁ: Azda celé Slovensko pozná kampaň Piata žena, ktorá sa venuje násiliu páchanému na ženách. To je tá dobrá správa.
Krízová linka zvoní aj v čase, keď väčšina ľudí sedí pri štedrovečernom stole. Viac telefonátov je aj koncom prázdnin, keď sú výdavky na školské pomôcky.
Režijný debut slávnej herečky Angeliny Jolie sa síce nestretol s chválospevom umeleckých kritikov, prispel však k šľachetnej myšlienke.
Tri dokumenty, ktoré sa týkajú ochrany ľudských práv, vláda zatiaľ neprijala. Dôvodom môže byť antikampaň, ktorú spustila katolícka cirkev.
Ženy v Británii budú mať čoskoro možnosť zistiť si, či ich nový priateľ nemá záznam v trestnom registri. Umožní to takzvaný Clare's Law (Clarin zákon).