Pod dohľadom skrytých očí trávili rekreanti až do roku 1989 svoju dovolenku vo východonemeckom Kühlungsborne na pobreží Baltského mora.
Aj aktivity ľudí v Poľsku a bývalom Československu viedli k tomu, že sa stal možným "zázrak nemeckej jednoty", uviedla.
ĽUBOŠ PAVELKA: Leto pred tromi desaťročiami bolo horúce nielen pre ročné obdobie, ale aj pre politické turbulencie v krajinách socialistického tábora.
Zatiaľ čo za socializmu mnohí ľudia utekali na Západ, Dean Reed sa vybral opačne.
Dejiny sa mohli vyvíjať aj inak. V ich centre sa v roku 1989 ocitol príslušník britských špeciálnych jednotiek SAS, ktorého vyslali do komunistickej NDR.
Uniknúť za socializmu cez prísne strážené hranice Nemeckej demokratickej republiky (NDR) si vyžadovalo veľkú dávku odvahy aj šťastia.
Pred 56 rokmi sa odohral najväčší útek na Západ v nemeckej histórii – v priebehu jedinej noci prešlo cez hranice až 16 rodín – 53 ľudí, vrátane starcov a 21 detí.
Hospodárske rozdiely medzi bývalým východným Nemeckom a západným Nemeckom sú aj 27 rokov po zjednotení výrazné.
Bývalej komunistickej Nemeckej demokratickej republike (NDR) sa stále nedarí dohnať úroveň bývalého Západného Nemecka.
Politika prísnej ochrany hraníc zo strany bývalého východonemeckého režimu pripravila o život najmenej 1 841 ľudí. Berlínsky múr začal režim stavať pred 55 rokmi.
V dome v berlínskej štvrti Lichtenberg, kde kedysi sídlilo ministerstvo štátnej bezpečnosti NDR, teraz žijú utečenci zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu a Eritrey.
Jeden z bývalých najvyšších východonemeckých činiteľov Günter Schabowski, ktorý spustil pád Berlínskeho múru, v nedeľu skoro ráno zomrel.
Aj 25 rokov po páde komunistického režimu je veľký záujem o činnosť bývalej tajnej polície Stasi. Materiály pomáhajú zistiť, ako prekonať diktatúru.
Šéf dolnej komory parlamentu Sergej Naryškin podporil návrh na vypracovanie rezolúcie, ktorá odsúdi "anexiu" východného Nemecka západným Nemeckom.
KARIN ROGALSKA: Bodo Ramelow sa stal nedávno predsedom vlády Durínska. Je prvým nominantom strany Ľavica (Die Linke), ktorý dosiahol takúto vysokú funkciu v zjednotenom Nemecku.
Príjmy z dane sa po novom začnú využívať na podporu ekonomicky slabých regiónov v celom štáte, nie len pre východ krajiny.
Podľa primátora si treba oveľa častejšie pripomínať ľudí, ktorí pri pokuse o útek do západnej časti Berlína zahynuli, rovnako ako totalitnú podstatu NDR.
Zátišie v pásme búrok, skanzen politickej skostnatenosti uprostred reformujúcej sa východnej Európy. Aj takéto nálepky dostávalo bývalé Československo.
Oblasť bývalej NDR je na tom lepšie ako ostatné postkomunistické krajiny najmä vďaka masívnej pomoci zo západného Nemecka.
Na južnom brehu Sprévy stojí kus múru dlhý 18 metrov. Je pokrytý graffitmi, obklopený impozantnými lampami a ježiacimi sa bariérami z ostnatých drôtov.