Inšpektorát práce môže uložiť zamestnávateľovi alebo fyzickej osobe pokuty až stovky tisíc eur.
Oproti roku 2019 odhalili kontrolné orgány o 150 nelegálne pracujúcich menej.
Pri cezhraničnom poskytovaní služby má firma spoluzodpovednosť za nelegálne zamestnávanie vznikať až pri dlhodobom poskytovaní služby.
Zákonník práce sa postupne mení: Niektoré návrhy už boli schválené, iné ešte prechádzajú legislatívnym procesom. Aké zmeny nás čakajú?
Podľa oficiálnych údajov rezortu vnútra ide o vyše tisíc srbských robotníkov. Viacerí v okolí Trnavy pracujú nelegálne a svoj pobyt úradom riadne neoznámili.
Policajti spolu s pracovníkmi Inšpektorátu práce v vykonali kontrolu v jednej z firiem v Žiari nad Hronom a odhalili tam nelegálne zamestnávanie cudzincov.
Desiati zahraniční pracovníci nemali so sebou cestovný pas.
Ide o občanov Ukrajiny, Srbska, Macedónska a Bosny a Hercegoviny.
Predstavitelia krajín V4, Srbska a Rumunska sa dohodli na posilnení vzájomnej spolupráce najmä v oblasti kontroly nelegálneho zamestnávania.
Ak zamestnávateľ od začiatku budúceho roka neprihlási svojho zamestnanca do registra Sociálnej poisťovne do siedmich dní od začiatku výkonu jeho práce, nebude sa to považovať za nelegálne zamestnávanie.
Na medzinárodnom poli mieni ministerstvo práce bojovať proti nelegálnemu dovozu zahraničných zamestnancov na Slovensko.
Počas štyroch rokov súčasnej vlády odhalili inšpektori práce vyše 7 tisíc osôb, ktoré pracovali nelegálne. Na tlačovej besede to uviedol riaditeľ NIP Gmitter.
Inšpektoráty práce začnú 23. novembra mimoriadnu celoslovenskú kontrolu nelegálnej práce pod krycím názvom Istota.
V rámci ťaženia proti nelegálnej migrácii bude môcť britská polícia zabavovať mzdu tým prisťahovalcom, ktorí sa v krajine zdržiavajú bez príslušného povolenia.