SILVIA RUPPELDTOVÁ: Nová zelená dohoda a udržanie rastu, čo je heslom liberálov, je contradictio in adjecto – rozpor sám osebe.
JOHANNES JӒGER: Nového prezidenta Čile Gabriela Borica Fonta ľudia oslavujú.
ZUZANA KUSÁ: Je to už taká slovenská tradícia na Nový rok posmutnene hovoriť o rozdelenej spoločnosti a vyzývať na spájanie a úsilie o spoločné dobro.
ZUZANA KUSÁ: Súčasťou ľudskej biedy je aj nesloboda uvažovania o iných cestách a poníženie, ktorým sú častované pokusy o nich uvažovať.
IVAN HOFFMAN: Pochopiť dynamiku spoločenských procesov je objektívne ťažšie, ako pochopiť mixér, takže siahnuť po návode nie je žiadna hanba.
IGOR DANIŠ: Jednou zo základných dogiem neoliberálneho ekonomického myslenia je najnižšia cena - vždy a všade. Platí to najmä vo verejnom sektore, pri každom projekte.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: „Prosperita pre všetkých.“ Ako je v Číne zvykom, nové politiky sa ohlasujú sloganmi.
EUGEN GINDL: Ekonóm Robert Shiller skúma, o čom ľudia debatujú. Prečo sa niektoré historky premenia na „zaručené pravdy“? Ako sa tieto historky menia? Ale predovšetkým, aké zmeny vyvolávajú?
Richard Sťahel: Vydávať všetky zlyhania súčasného systému Slovenska za dôsledok akejsi komunistickej mentality je klišé. Oligarchizácia a klientelizmus sú plodmi neoliberálnej ideológie.
IGOR DANIŠ: Konečne nie sme opätovne vystavení masívnej propagácii neoliberalizmu, podľa ktorej boli trh, privatizácia a znižovanie daní pomaly vyhlasované za božstvá.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Pre konzervatívca Davida Camerona i labouristu Jeremyho Corbyna bola premiérska stolička dôležitejšia ako liberálna či sociálna Európska únia.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: O Corbynovi je známe, že nikdy nebol nadšený členstvom v EÚ. Jeho dvojtvárnosť, ktorá miatla voliča labouristov, však prispela k brexitovému výsledku.
MARTIN MAKARA: Revolúcia sa obrátila naruby. Je dôležité si ju pripomínať, ale v jej úplnosti, so všetkými jej vnútornými protirečeniami, výhrami aj prehrami.
KAROL MORAVČÍK: Kým v západnej Európe sa kresťania angažujú za rovnosť medzi ľuďmi a ochranu prírody, v našich končinách stále kraľuje bezohľadný individualizmus.
To, že voľný trh si poradí, sa ukázalo po 40 rokoch neoliberalizmu ako nezmysel. Traja ekonómovia prišli s tvrdením, že táto ideológia spôsobila vo svete rozdiely medzi chudobnými a bohatými.
Pavel Branko dokáže s mladíckym zápalom stále diskutovať o konzume, narastajúcej nerovnosti a utečeneckej kríze, hoci pred pár dňami oslávil svoje 95. narodeniny.
JOACHIM BECKER: Pre parlamentné voľby na Slovensku sú príznačné dve veci: výrazný posun doprava a úplná fragmentácia pravicových hlasov.
TOMÁŠ PROFANT: Pojem neoliberalizmus sa spája s politikou privatizácie, deregulácie či liberalizácie zahraničného obchodu. Možno ho chápať aj ako spôsob nazerania na seba samého.