GABRIELA LUBELCOVÁ: Ministerstvo práce predstavilo projekty na podporu zamestnanosti, ktoré sa okrem iných ohrozených kategórií orientujú aj na dlhodobo nezamestnaných, ktorí tvoria ich špecifickú skupinu.
Priemerná výška dávky v nezamestnanosti dosiahla v minulom roku 567 eur. Za posledné tri roky táto dávka vzrástla takmer o 30 %, keďže v roku 2020 bola priemerná výška dávky v nezamestnanosti 441 eur.
Maximálna výška dávky je od 1. júla 2023 pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci 1 329,10 eura a pri 30-dňovom mesiaci je 1 286,20 eura.
Ľudia, ktorým štát vypláca tento príspevok, môžu dostať mesačne od štátu až skoro 1 460 eur.
Dávku sa oplatí ale poberať až od júla.
Prepúšťanie je problémom najmä pre starších. j keď si starší zamestnanci nájdu prácu, zvyčajne čelia výraznému zníženiu mzdy.
ZUZANA KUSÁ: Trvanie a vytrvanie má cenu aj v čase inovácií a pokroku. Ak firma alebo nejaký produkt prežijú na trhu dvadsať či viac rokov, oznamujú tento fakt hrdo a oslavne. Má byť pre nás osvedčením hodnovernej identity a kvality.
Úrady práce spúšťajú špeciálny projekt.
Na portáli slovensko.sk v týchto dňoch pribudli nové elektronické formuláre.
Na výplatu nezamestnaneckých dávok poisťovňa v septembri vynaložila 25 miliónov eur.
Sociálne dávky v Nemecku sú také štedré, že sa nezamestnaným ani neoplatí pracovať, tvrdia niektorí politici. Je to naozaj pravda?
Bez ich niekoľkoročnej aktivity by sa nám hrady zosypali. Dobrovoľníci žiadajú petíciou systematické financovanie ich záchrany i návrat nezamestnaných.
Dávka v nezamestnanosti sa zvýši. Od júla porastú jej sumy a prekročia 1 300 eur. Maximálna dávka v nezamestnanosti by mala byť vyššia o viac ako 90 eur, ako je jej maximálna suma teraz.
Vzniká vám po ukončení zamestnania povinnosť evidovať sa na úrade práce? Je možné si popri poberaní podpory privyrobiť?
Novela zákona o službách zamestnanosti priniesla viacero opatrení na udržanie zamestnanosti a tvorbu nových pracovných miest.
Otázok, s ktorými sa ľudia obracajú na Úrad práce, je množstvo. Prinášame vám najčastejšie z nich.
Čo má robiť 52-ročná vdova, ktorá si ani po roku hľadania nevie nájsť prácu? Aké doklady potrebujete na úrade práce a aké informácie tam dostanete?
Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti na Slovensku v auguste bol 37,3 tisíca, čo je medziročný pokles o 35,3 tisíca, vyplýva z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.
Predbežné čísla z trhu práce analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sklamali.
Prvý mesiac tohto roka medziročne klesli tržby, priemerná mzda aj zamestnanosť.