Poľnohospodársky sektor EÚ v posledných rokoch v dôsledku liberalizácie obchodu s Ukrajinou prišiel až o 19 miliárd eur.
BORIS ZALA: Okolo dodávok obilia z Ukrajiny sa nanovo rozpútala bojová nálada. Až taká, že medzi zdanlivo najužšími spojencami - Poľskom a Ukrajinou - sa rozhorel zápas nevídaných rozmerov.
Päste v kampani u voličov zabrali, no prekryli skutočný problém Slovenska.
Poľský premiér tak reagoval na Zelenského vyjadrenia na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov.
Eskalácia sporu o obilie a oznámenie o zastavení dodávok poľských zbraní Ukrajine vyvolalo pozornosť v celom svete. O tom, či to nie je len búrka v pohári vody, sme sa porozprávali s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.
Žaloba na Slovensko zo strany Ukrajiny bola podľa Andreja Gajdoša nemilým prekvapením.
Žalobu za ukrajinské obilie živí v kampani časť politických strán.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí si už predvolalo ukrajinského veľvyslanca.
Kríza ukrajinského obilia je obchodná vojna o trhy. Ukrajina o ne bojuje s Ruskom aj so Slovenskom.
MARIÁN REPA: EK síce oznámila, že od 15. septembra ruší embargo na dovoz ukrajinského obilia, slovenská vláda však zákaz dovozu pšenice, kukurice, repky a slnečnicového semena predĺžila až do konca roka.
To, že Rusko po odstúpení od Čiernomorskej obilnej iniciatívy blokuje ukrajinské prístavy a útočí na je škandál.
Ak sa africký dovozca či veľkoobchodník daným akreditívom preukáže, bude si môcť obilie loďou prevziať.
Prvá kontajnerová loď dokázala vyplávať z Odesy a preraziť ruskú blokádu. Cez Bospor už mieri na svetové trhy. Budú ju nasledovať ďalšie?
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Generálny tajomník OSN António Guterres nazval čiernomorskú obilnú dohodu „majákom nádeje.“ O necelý rok, dňa 17. júla 2023 Rusko dohodu vypovedalo.
Spojené štáty budú ďalej robiť "všetko, čo sa len dá", aby zaistili, že Rusko bude môcť voľne vyvážať potraviny, ak sa obnoví obilná dohoda.
O predĺženia zákazu žiada pätica krajín, vrátane Slovenska.
Dohoda bola viackrát predlžovaná.
Hovorca Kremľa oznámil, že Rusko sa k implementovaniu dohody vráti "hneď, ako budú splnené jeho požiadavky týkajúce sa Čierneho mora".
Chlieb a pečivo stoja dvojnásobok oproti obdobiu pred krízou, ktorá vyhnala ceny obilia, ale aj energii a iných vstupov, do závratných výšok.
Prípad odštartoval nález látky, ktorá bola ešte pred troma rokmi v krajinách Európskej únie vo veľkom využívaná.