PROJECT SYNDICATE: Oceány sú najväčšími spojencami ľudstva v boji proti klimatickým zmenám. Nemôžeme si dovoliť manipulovať s týmito životne dôležitými a zložitými ekosystémami.
To môže ohroziť druhy citlivé na teplotu vody. Oceány pohltili 90 percent zvyškového tepla vyprodukovaného ľudskou činnosťou od začiatku priemyselnej revolúcie.
Experti podotýkajú, že koralové útesy nie sú len podmorskou ozdobou či útočiskom mnohých morských živočíchov. Majú aj ďalšiu významnú funkciu.
Objem plastu, ktorý sa dostáva do svetových oceánov, od roku 2005 "bezprecedentne vzrástol". Do roku 2040 sa jeho množstvo môže takmer strojnásobiť, ak nebudú prijaté protiopatrenia.
More a oceány sa stali odpadkovým košom. Ako ovplyvňuje táto kontaminácia rýb náš jedálniček?
Produkcia plastov sa do roku 2040 viac ako zdvojnásobí. To by mohlo viesť k štvornásobnému zvýšeniu plastového odpadu v oceánoch a moriach do roku 2050.
WWF žiada globálnu dohodu o zastavení znečisťovania oceánov plastmi.
New England Aquarium a spoločnosť Draper pracujú na projekte, v rámci ktorého plánujú spracovať dáta zo satelitov, sonarov či radarov.
Proti vzostupu hladín oceánov bojovali už ľudia v neolite. Vyplýva to zo zistení tímu izraelských a austrálskych vedcov.
Izraelskí vedci v novo publikovanej štúdii informovali o svojom zámere využiť morské živočíchy sumky na štúdium množstva plastov v oceánoch.
Na samom juhu čilskej Patagónie, na jednom z najnehostinnejších miest sveta, analyzujú vedci vodu, planktón a veľryby.
Každý rok sa dostane do svetových oceánov zhruba osem miliónov ton plastov. Podľa niektorých štúdií teda bude v roku 2050 v oceánoch viac ton plastov, než koľko tam bude ton rýb.
Cousteau prestaval loďku na plávajúcu výskumnú stanicu s najmodernejším vybavením a vydával sa s ňou na výpravy, aby ukazoval ľuďom podmorský svet.
Oceánom škodí ľudská aktivita. Ryby sa lovia rýchlejšie, ako sa stačia reprodukovať, pričom sa ničia aj populácie mladých jedincov.
Žraloky usmrtia ročne na celom svete 5 ľudí, človek pozabíja za rovnakú dobu 100 miliónov týchto dravcov. Ľudstvo od roku 1950 vyhubilo 95 % žraločej populácie.
Oceány sú obrovské plochy vody, ktorá zapĺňa panvy oceánskej kôry medzi pevninami. Sústreďuje sa v nich asi 97% všetkého množstva vody na svete.
Americké ministerstvo obrany zároveň zverejnilo správu, podľa ktorej predstavujú zmeny klímy bezprostredné riziko pre bezpečnosť USA.
Vo východnom Pacifiku teraz žije okolo 2 200 jedincov. Na druhej strane, vo vodách v okolí Antarktídy ich žije už len asi jedno percento pôvodnej populácie.
Znečistenie oceánskych vôd týmto toxickým kovom pritom môže ohroziť zdravie detí konzumujúcich ryby, v ktorých telách sa nachádza ortuť.
Keby sa ľadovce v okolí západnej Antarktídy roztopili, zvýšili by hladinu oceánov a morí o 1,2 až 3,6 metra. Pre obyvateľov pobrežia by to bola katastrofa.