Jedna kategória zamestnancov zarába výrazne viac ako druhá.
Známy ekonóm hovorí v rozhovore okrem iného aj o tom, či sú miesta Slovákov v ohrození.
Pri minuloročnej priemernej miere inflácie 12,8 % ani jeden z najväčších bankových hráčov na slovenskom trhu nenavýšil mzdy zamestnancov v roku 2023 o viac ako 6 % v priemere, tvrdia odbory.
Vyjednávači odborov sa nedohodli so štúdiami na novej kolektívnej zmluve.
Slovensko vo viacerých ukazovateľoch zaostáva za priemerom EÚ.
ADAM ŠUMICHRAST: Jadro odborov tvorilo historicky najdlhšie obdobie priemyselné robotníctvo. Po nástupe neoliberalizmu dochádzalo k štrukturálnym zmenám, čo sa prejavilo aj v poklese členstva v odboroch.
JÁN KOŠČ: Kedy konečne zamestnanci pochopia, že len organizovaním sa, vzájomnou podporou a solidaritou dosiahnu zlepšenie pre všetkých? V roku 2023?
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko sa v medzinárodnom porovnaní kúpyschopnosti obyvateľstva umiestnilo v skupine troch najchudobnejších krajín EÚ.
Spoločnosť uzavrela so sociálnym partnerom zároveň dohodu pre prípad, ak by prišlo k zmene na trhu práce v oblasti odmeňovania.
ĽUBOŠ PAVELKA: Eufória okolo prudkého zvýšenia minimálnej mzdy ochladne v momente, keď sa pozrieme na ceny potravín v našich obchodoch.
Odbory začali vznikať v období postupného rozvíjania kapitalizmu, a preto majú opodstatnenie a miesto v tejto spoločnosti i v súčasnosti.
IGOR DANIŠ: Rozmáha sa práca na viacero čiastočných úväzkov. Po ich sčítaní veľa ráz konečná výška mzdy takýchto pracovníkov nedosahuje sumu minimálnej mzdy.
Mnohí ľudia a obzvlášť v postsocialistickom regióne si spájajú odbory s režimom pred rokom 89. Nie je tomu tak, hovorí Monika Uhlerová.
ADAM ŠUMICHRAST: V USA funguje kultúrno-politické prostredie, ktoré umožňuje otvorene nepriateľské aktivity proti odborom, aké si v EÚ nevieme predstaviť.
ADAM ŠUMICHRAST: Pred časom sa konal 11. zjazd Konfederácie odborových zväzov, ktorý priniesol nové vedenie a zároveň aj prvú ženu na čelo odborov. S mladším vekom zároveň prišiel i nový vietor.
Odborová organizácia očakávala razantnejšie zvýšenie miezd všetkým zamestnancom, pretože platy v Eurobuse považuje za nízke.
RADOVAN GEIST: Už ste vyskúšali on-line nakupovanie? Paráda, nie? Za pár minút sa môžete dostať k tovarom z ktorejkoľvek časti sveta. Žiadne čakanie v radoch. Žiadne cestovanie.
IGOR DANIŠ: Ak si to naši politici neuvedomia, exodus v školstve naberie obrátky, aké nateraz pozorujeme v zdravotníctve.
Odborári vo všeobecnosti neprezrádzajú, koľko zamestnancov zastupujú, hovorí Andrej Žvásta.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Sobotný protest odborárov nebol o minimálnej mzde. Bol o rovnoprávnom postavení. Tlak ulice je k svojim utláčateľom stále veľmi vľúdny, bez zloby. Dokedy?