Osteoporóza a poruchy sluchu majú niečo spoločné. A podľa vedeckých štúdií liečba jedného problému môže zabrániť ďalšej katastrofe. Ako to funguje?
Mali by nám byť celoživotné oporou, pritom sa už krátko po dovŕšení dospelosti pomaly rúcajú. Kosti vo vzťahu k osteoporóze a tiež obezite skúma Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu AV ČR.
Preč s topánkami i ponožkami. Prechádzka po prírodnom povrchu s obnaženými nohami prináša ľuďom vyšších ročníkov výrazné zdravotné benefity.
Osteoporóza stojí nielen za slabými a krehkými kosťami, ale aj za tým, že s pribúdajúcimi rokmi máme o niekoľko centimetrov menej.
Aká je prevencia osteoporózy? Čo sa stane, ak ju máte a neliečite sa? Ako pomáha vápnik, koľko ho potrebujeme a čo má spoločné s vitamínom D? Ako sa vyhnúť pádu?
Choroba, ktorá vykráda kosti je nenápadná. Postupuje pomaly, nemôžeme ju cítiť ani pozorovať. Jej negatívne stránky sa ukážu až pri prvej zlomenine.
Jedálny lístok detí aj dospelých by mal byť vyvážený, pretože telo zo stravy denne prijíma veľa minerálov a vitamínov, ktoré potrebuje na správne fungovanie.
Nedostatkom vitamínu D trpí takmer polovica Slovákov. Déčko pritom zohráva dôležitú úlohu nielen v boji s osteoporózou, ale aj s novým ochorením COVID-19.
Odpovedáme na vaše otázky o osteoporóze - chorobe, kvôli ktorej kosti rednú viac než je normálne. Na aké vyšetrenia treba ísť?
Klinické testy lieku už schválil taliansky úrad pre kontrolu liečiv a zdravotníci ho na skúšku podávajú prvej päťstovke pacientov nakazených koronavírusom.
Ak máte v domácnosti seniora s osteoporózou, starostlivosť o neho si vyžaduje zopár špeciálnych opatrení.
Rednutie kostí a zlomeniny. Stav, ktorý trápi najmä ľudí vo vyššom veku. Často sa tak pýtajú, či je popíjanie opojných nápojov skutočne nebezpečné pre ich kostrový systém.
Každá kuchárka dobre vie, ako vie petržlenová vňať famózne okoreniť každé jedlo. Hodí sa na zemiaky, do hlavných jedál aj polievok.
Ako vzniká osteoporóza? Môžu ju naozaj dostať iba staršie ženy? A aká je prevencia tohto ochorenia?
V skorších štádiách je veľmi ťažké určiť, či má človek osteoporózu alebo nie. Ako to doktori zisťujú? Ako sa dá toto ochorenie liečiť?
Osteoporózu majú najmä ženy, zvyšuje riziko zlomenín.
Pani Helena aj pani Alica už prekročili vek 70 rokov a obe majú rovnaký problém. Prečo osteoporóza ohrozuje častejšie ženy ako mužov? Je možné to ovplyvniť?
Zodpovedá za asi dva milióny zlomenín každý rok, celosvetovo ňou trpí vyše 200 miliónov žien. Na Slovensku ju má diagnostikovanú približne 400 000 ľudí.
Seniori, náchylní na osteoporózu, úzkosti a depresie, dajte si pozor. Chýbajúce slnečné lúče môžu v tele vyvolať nedostatok „déčka“. Ako si ho nahradiť zo stravy?
Nebezpečné ochorenie prichádza nenápadne, roky rastie a ublíži v čase, keď je na liečbu možno už neskoro. Ktoré varovné signály si treba všímať?