Arktída sa za posledných 40 rokov oteplila takmer štyrikrát rýchlejšie ako zvyšok sveta. Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej odborným časopisom Communications Earth & Environment.
Topiaci sa ľadovec v Alpách posunul hranicu medzi Švajčiarskom a Talianskom. Hranicu tam totiž určuje rozvodie, teda na ktorú stranu odteká voda.
"Čo momentálne zažívame, je klimatická kríza, utrpenie ľudí, živočíchov a prírody v priamom prenose," upozorňuje kolektív Z lavíc do ulíc.
Takmer každé leto západná časť kontinentu sužuje obdobie úmorne vysokých teplôt, ktoré môžu byť aj smrteľne nebezpečné.
Vyčerpanie zásob materiálov používaných v elektronike, varovanie OSN pred oteplením planéty, štart čínskej rakety, súvislosť úhynu delfínov s vojnou na Ukrajine...
Pravdepodobnosť, že sa svet v nasledujúcich piatich rokoch oteplí o viac ako 1,5 stupňa Celzia, je teraz takmer päťdesiatpercentná.
Na juhu Kanady, v provincii Quebec, sa zriedkavo vyskytol ľadový medveď. Svedkovia šelmu pozorovali v sobotu pri dedine Madeleine-Centre na polostrove Gaspé.
Tohtoročný marec bol v Európe tretím najchladnejším za posledných desať rokov, celosvetovo však panovali nadpriemerne vysoké teploty.
Svet mieri k otepleniu klímy o viac ako tri stupne Celzia oproti predindustriálnemu obdobiu.
Posledných sedem rokov bolo v globálnom meradle najteplejších od začiatku vedenia záznamov pred viac ako sto rokmi.
Plávajúca časť jedného z najväčších ľadovcov v Antarktíde nazvaného Thwaites by sa mohla v nasledujúcich rokoch "rozpadnúť ako čelné sklo auta," varujú vedci.
Ľadovce v Himalájach sa v dôsledku globálneho otepľovania roztápajú v "mimoriadnej miere" a rýchlejšie než kdekoľvek inde na svete.
Dánski meteorológovia v Grónsku namerali o 20 stupňov Celzia a v niektorých prípadoch až o 30 stupňov vyššie teploty, než je priemer pre toto ročné obdobie.
Roky 2015-2021 boli podľa dostupných údajov najteplejšími siedmimi rokmi v histórii meraní.
Súčasné záväzky na znižovanie emisií skleníkových plynov povedú k rastu teploty na Zemi o 2,7 stupňa Celzia do konca storočia.
RADOVAN GEIST: Obmedzenie luxusnej spotreby, majetkové dane, zdanenie globálnych korporácií a príjmov z kapitálu uvoľní zdroje, ktoré potrebujeme investovať do zelenej transformácie.
Prvý raz od začiatku meteorologických pozorovaní sa stalo, že na Lomnickom štíte počas júla neklesla teplota pod bod mrazu.
Stredozemné more je obľúbená destinácia aj dovolenkárov zo Slovenska. Nie všetci si však uvedomujú, ako toto more ovplyvňuje klimatická zmena.
Svet čakajú v druhej polovici tohto storočia výrazne odlišné klimatické podmienky.
Globálne otepľovanie môže zapríčiniť toľko úmrtí, ako všetky infekčné ochorenia dokopy, ak ľudstvo neobmedzí emisie spôsobujúce ohrievanie planéty.