Peter a Miroslav Dianiškovci sú potomkovia starých roľníckych rodín.
Strieľajte vlkov, nech vidiek žije konečne v mieri! Táto veta vystihuje odhodlanie loviť vlkov na Slovensku. Pred vedou neobstojí.
Neviem, či je to na smiech alebo na plač. Prišli sme takmer o všetko, povedal majiteľ farmy.
Na Priehybe vyrastie replika pôvodného salaša, vďaka čomu si návštevníci budú môcť pozrieť, ako sa kedysi žilo na salaši a aké nástroje valasi používali.
Prevádzkovatelia najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku hovoria o projekte návratu pastierskej tradície.
Ovce sa budú pásť na 18 hektároch lúk, v minulosti tam žilo tisíce sysľov, dnes ich je iba niekoľko desiatok.
Najnovší barcelonskí hasiči nemajú sirény, ale zvončeky a sú vybavení neuveriteľným apetítom.
Okrem oviec pribudnú na pozemku pri Jasanima-DSS aj štyri včelie úle.
Starajú sa o ne klienti zariadenia sociálnych služieb.
V roku 2019 ľudia zjedli priemerne 90 gramov ročne, vlani to bolo 130 gramov. Cieľ je, aby Slováci zjedli 3 kilogramy jahňacieho mäsa ročne.
Koleda Do hory, do lesa, valasi je jedna z najznámejších vianočných piesní oznamujúca veľkú novinu - narodil sa Kristus Pán.
Na vrchole ďalšieho svojbytného sveta, Silickej planiny vychádza z bielych „oblakov“ Gábor Rusznyák. Pasie 450 oviec. Sám. Čítajte prvý diel seriálu Pravdy Zachráňme národné parky.
...zoblečú valasi ovečky z ich pyšných kožúškov. Nezostane na nich nič, ani jediný vlások. Na salašoch ide o rutinný očistný akt.
Krajina bačov, ktorá pred pol druha storočím chovala takmer tri milióny oviec, si konečne môže pochutnať na vlastnej jahňacine.
Zástupcovia zeleného ministerstva plánujú zmenu návrhu vyhlášky.
Vlk je pekný, patrí do prírody. Chovateľom oviec neprekáža vlk. Prekážajú im škody, ktoré vlk pácha na ich stádach, vraví ovčiar Anton Kozák z Oravskej Polhory.
Výška pomoci nedosahuje podľa chovateľov sumu dorovnania platieb medzi dojnicami a ovcami, avšak oproti predchádzajúcemu obdobiu je citeľne navýšená.
Trikrát denne ovce ručne podoja štyri páry mozoľnatých rúk! Ej, krásna, ale ťažká to robota!
Slovensko malo kedysi okolo dvetisíc bačov. Zostala z nich hŕstka, 50 - 60 takých, čo sú skutočnými pokračovateľmi hrdej a váženej profesie.
Mesto plánuje vytvoriť systém pravidelného spásania lúčnych spoločenstiev hospodárskymi zvieratami, aby tak chránené územia nezarastali náletovými drevinami a nerozširovali sa tu invázne rastliny.