MARTIN KRNO: Mnohí priami účastníci Karpatsko -duklianskej operácie nemali nič proti spolubojovníkom zo Sovietskej armády, ale so striedačkou sôch nesúhlasili.
Výmena súsošia sovietskeho vojaka od Jána Kulicha za pôvodnú sochu československého vojaka rozdelila spoločnosť a napokon skončila na súde. Verdikt padne čoskoro.
Časti zostreleného amerického bombardéra sú dnes súčasťou Pamätníka amerických letcov v Trenčianskych Tepliciach.
Obradu sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý stalinské represie rázne odsúdil.
Až donedávna bolo búranie pamätníkov typické skôr pre východnú Európu, teraz podobný ošiaľ zachvátil aj USA, kde začali odstraňovať sochy konfederačných generálov.
Pamätník osloboditeľov v Trnave vzbudzuje medzinárodnú pozornosť. Radnica uvažuje o jeho premiestnení z centra mesta pre problémy so statikou.
Na pamätník rabína Yisachara Shlomo Teichtala v centre Piešťan niekto v noci zo štvrtka na piatok nastriekal červenou farbou hákový kríž a písmená WP.
Vedenie hlavného mesta Rakúska nesúhlasí so zámerom vybudovať na jeho území pamätník venovaný bývalému vodcovi vietnamských komunistov Ho Či Minovi.
Bývalý novinár Otto Šimko spomína na anjela strážneho, ktorý mu zachránil život počas holokaustu. Hľadá spôsob, ako znížiť hroziace nebezpečenstvo v súčasnosti.
Pamätník obetiam masakry z druhej svetovej vojny, ktorá stála v západoukrajinskej dedine Huta Peniacka, vyhodili do vzduchu neznámi páchatelia.
Hmatateľný kus leteckej tragédie ako súčasť pietneho miesta. Nezvyčajnú podobu má pamätník, ktorý odhalili v Hronskej Breznici v okrese Zvolen.
Prežila najväčšie hrôzy druhej svetovej vojny. Dnes 78-ročná Eva Umlaufová patrí k posledným žijúcim pamätníkom hrôz koncentračného tábora v Osvienčime.
Pred 40 rokmi na lúke pod južným masívom nízkotatranského hrebeňa odhalili monumentálny sochársko-architektonický pamätník symbolizujúci tri padáky ležiace na zemi po úspešnom zoskoku výsadkárov.
Chorvátsky ultranacionalista Miro Barešič aj štvrť storočia po smrti rozdeľuje dve najväčšie bývalé juhoslovanské republiky- Chorvátsko a Srbsko.
V Sliači odhalili 25 rokov po tom, čo Slovensko opustil posledný sovietsky vojak, jedinečný pamätník. Je to symbolická autobusová zastávka.
Učupený v lese nenápadne pripomína obete druhej svetovej vojny. Pamätník s menami dvoch mladých Francúzov, ktorí zahynuli len pár dní pred oslobodením Martina.
Tento rok uplynie osemdesiat rokov od udalosti, ktorú pripomína. Fiľakovčania chcú preto pamiatku zrevitalizovať a cestu k nej sprístupniť.
V sliačskych bytovkách pred štvrťstoročím znela ruština. Bývali v nich sovietski oficieri so svojimi rodinami, ktorí sa tu usadili na viac ako dvadsať rokov.
Pamätník fašistami umučených občanov a partizánov v obci Kľak v okrese Žarnovica začne čoskoro dýchať novotou. Aspoň sčasti.
Pojem holokaust pozná každý. Rómsky holokaust má však dodnes prívlastok neznámy. Napriek tomu, že počas druhej svetovej vojny nacisti fyzicky zlikvidovali až tretinu rómskeho obyvateľstva Európy.