Verejnosť sa opäť stretne na Pochode vďaky SNP v Cigli a Handlovej, aby si pripomenula tragické udalosti v partizánskej obci.
STANISLAV MIČEV: Aj posledné obdobie ma presviedča, že v pozadí sa neustále odohráva pomalé, plazivé snaženie o podkopávanie odkazu SNP.
Bývalý poslanec Štátnej dumy tvrdí, že bombu, ktorá zabila dcéru ultranacionalistického filozofa Alexandra Dugina, nastražili ruskí partizáni.
MARTIN KRNO: V minulosti boli tendencie zvaľovať vinu iba na okupačné likvidačné komandá. Omyl, ony si tu našli učenlivých „žiakov“ z Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy.
IGOR ČOMBOR: Aj naše Povstanie prispelo k tomu, že agresori v celej Európe boli porazení a fašistickí pohlavári zomreli potupnou smrťou.
OLIVER BAKOŠ: Poriadne si ich pozri a dobre si ich zapamätaj! Toto sú Slováci! Je ich iba päť miliónov a dovolili si povstať proti nám! Predstav si to! Dovolili si to!
Mária Macháčová (86) prežila v Papradne 1. mája 1945 zverstvá nemeckých okupantov. Pre TV Pravda sa na 74. výročie udalostí rozhodla prerozprávať svoj príbeh.
V Javorníkoch pri Považskej Bystrici si dnes pripomenuli drámu z jari 1945, kedy partizáni zachránili dedinčanov pred fašistami. Pozrite si video z pochodu.
Ľudovít Kukorelli, jeden z najvýznamnejších organizátorov partizánskeho hnutia na Slovensku, sa symbolicky dočkal vojenského povýšenia.
Karol Kuna mal 16 rokov, keď chcel vstúpiť do partizánskeho oddielu, ktorý vznikal v Liptove. Nešiel však hnaný mladíckou nerozvážnosťou. Cítil sa pripravený na boj.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Tak sa mi zdá, akoby sa medzi ľuďmi „rozmohl takovej nešvár“...
Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime historický úsek dejín Slovenska, keď sa na pozadí úľavy a budovateľského nadšenia začala rúcať demokracia.
Sotva prebudení cerovskí chlapi hľadeli do hlavní guľometov. Stáli v radoch na ceste pred kostolom, obkľúčení nemeckými nacistami.
Zúfalý kľakovský richtár Martin Tadian kráčal k susedovmu domu, z ktorého sa ešte dymilo. Vnútri zápach tlejúcich tiel, popol a obhorené časti ľudí. Vrhol sa do popola a prehrabával ho.
Schúlený Ferko sa triasol pod malým stolíkom. S hrôzou v očiach sledoval, ako sa v ich dome kopili postrieľaní ľudia.
Vo vzduchu bolo cítiť zúfalstvo a dym z vypáleného neďalekého Kališťa. Roztrasené, ustráchané ženy z Balážov si k sebe túlili deti a zakrývali ich vlastnými telami.
Učupený v lese nenápadne pripomína obete druhej svetovej vojny. Pamätník s menami dvoch mladých Francúzov, ktorí zahynuli len pár dní pred oslobodením Martina.
Michal Rjabik čaká na popravu s ďalšími slovenskými partizánmi. Len pár centimetrov od tváre sa mu rozlieha sivé nekonečno múrov nitrianskej väznice.
Volali ho Martin. Hoci od smrti hrdinu Povstania Ľudovíta Kukorelliho uplynulo v pondelok už 70 rokov, stále nad ňou visia nezodpovedané otázniky.
"Tuná bol gánok a tadeto viedli drevené schody," vysvetľuje do podrobností starší pán synovi, ktorému už tiež pribúdajú na sluchách šediny.