V priebehu 20. storočia sa výskyt alergickej nádchy zvýšil 10-násobne. Tvorí 90% prípadov neinfekčnej nádchy u detí. Trpí ňou približne každý piaty Slovák.
Vedci upozorňujú, že dopad ambrózie palinolistej (Ambrosia artemisiifolia) na zdravie ľudí je "vážne podcenený".
Alergikom pridáva ďalší dôvod na znepokojenie nový Koronavírus-Covid-19.
Alergií existuje mnoho typov. Ako sa prejavujú a ako sa proti nim môžete brániť?
Alergia sa odborne popisuje ako imunologicky sprostredkovaná reakcia precitlivenosti na špecifický alergén. Alergénom - spúšťačom - môže byť prakticky čokoľvek.
Kým pred päťdesiatimi rokmi bol alergik na Slovensku takmer raritou, dnes už týmto ochorením trpí 40 percent Slovákov.
Počas slnečných či veterných dní bez zrážok možno očakávať vyššie koncentrácie peľu všetkých v súčasnosti kvitnúcich drevín a rastlín.
Peľová sezóna beží už dávno a počas slnečných, veterných dní bez zrážok sú koncentrácie peľu v ovzduší vysoké. Čítajte rozhovor s MUDr. Katarínou Bergendiovou.
Dedičnosť, časté užívanie antibiotík či prílišná sterilita prostredia sú jednými z rizikových faktorov vzniku alergie. Pozrite si aj video, ako liečiť peľovú alergiu.
Napriek modernej liečbe narastá v posledných desaťročiach počet alergikov. Tento alarmujúci stav je daňou za súčasný spôsob života.
V ovzduší sa ešte ojedinele vyskytoval peľ chmeľu, skorocelu, štiavu, mrlíka, astrovitých a mrkvovitých rastlín.
Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny.
Takýto apríl tu už dlho nebol. Vlna oteplenia a teploty do 29 stupňov urýchlili kvitnutie rastlín. Alergici prežívajú hektický štart peľovej sezóny.
Pravidelné „zavodňovanie“ nášho nosa, ale aj dolných dýchacích ciest, je prevencia nielen viróz, ale aj potenciálneho vzniku bolestivého bakteriálneho zápalu vedľajších nosových dutín.
Kýchanie v jednom kuse, červené oči a svrbenie - poznajú všetci, ktorých trápi senná nádcha. Desať tipov, ktoré pomáhajú.