Na facebooku majú jeho Rady do záhrady takmer 132-tisíc followerov. V nedeľu oslávil Ivan Hričovský vzácne životné jubileum, nemá však čas starnúť.
Slovenský zákazník až tak nepozerá na kvalitu, ale veľmi prihliada na cenu, hovorí pestovateľ.
Celý chotár s výmerou 1 241 hektárov leží v Národnom parku Nízke Tatry.
Slovenskí pestovatelia zemiakov majú problémy s ich predajom, v obchodoch sa totiž vo veľkom ponúkajú zemiaky z dovozu.
Objavujú sa v mestách aj obciach, na verejných priestranstvách i vo vnútroblokoch panelákových sídlisk. Dokonca už možno nájsť prvé komunitné záhrady na strechách bytových domov.
Ak sa nestane zázrak, južné Slovensko ešte v tomto desaťročí skončí s komerčným pestovaním papriky.
Sú všade okolo nás, najmä vo vzduchu, ale i vo vode a pôde. Odtiaľ sa dostávajú aj do ovocia a zeleniny. Koľko dusíka je ešte v poriadku a kedy je ho už priveľa? Dá sa jeho obsah vôbec ustrážiť?
Cvikla patrí k najzdravším druhom zeleniny, v kuchyni má široké využitie. Zberáme ju celé leto až do prvých mrazov. Jej pestovanie zvládne v každej záhrade aj úplný začiatočník.
Nechýba v žiadnej slovenskej domácnosti, dopestovať sa dá ľahko. Varenie si bez nej nedokážeme predstaviť a ani si neuvedomujeme, že máme v kuchyni malý liečivý zázrak.
Figovník má svoj domov pri Stredozemnom mori, ale dá sa úspešne pestovať i na Slovensku. V Bratislave možno vidieť dozrievajúce figy aj na sídliskách.
Používali ho pre dobrý rast vlasov, zaháňala zimnicu aj bolesť zubov. Liečil opuchy, popáleniny, pomáhal odstraňovať bradavice. Divozel.
Egreš je zásobárňou vitamínov a minerálnych látok. Najlepšie sú čerstvé plody, ktoré podporujú dobré trávenie a posilňujú cievy.
Tento mesiac nás už záhrada odmení za naše pestovateľské úsilie. Zberáme čerešne a jahody. Máme aj prvú letnú zeleninu a okrasná záhrada je v plnom kvete.
Nezáleží na tom, či ich milujete ako súčasť šalátov, nápojov či samostatne. Čerstvé uhorky vypestované na Slovensku si môžete vychutnávať kedykoľvek.
Záhradné jahody ako ich poznáme nepochádzajú z Európy, ale z Ameriky a sú výsledkom mnohých krížení.
Vyzerá ako veľký lopúch, ale nie je. Na jednom mieste bez presádzania rastie 15 až 20 rokov.
V minulosti hádam neexistovala záhrada, v ktorej by nerástla, potom prišlo obdobie, keď bola v nemilosti, teraz je však opäť na výslní. Niet divu. Pivonka má krásny kvet a je ozdobou záhrady.
Jednou z najľahšie sa rozmnožujúcich rastlín je nepochybne Pilea pepermioides.
Muchovník je drobné ovocie, ktoré si v posledných rokoch nekompromisne razí cestu do našich záhrad bez ohľadu na to, či je reč o záhrade úžitkovej, alebo okrasnej.
Máj je mesiac, v ktorom už každý pestovateľ vie, čo kde bude v jeho záhrade rásť.