Európska komisia neposkytla verejnosti dostatočný prístup k zmluvám na nákup vakcín proti COVID-19, ktoré uzavrela s farmaceutickými spoločnosťami v čase pandémie.
Pre šéfku Eurokomisie môže aféra predstavovať komplikáciu pri jej snahách získať po voľbách do EP druhý mandát na čele exekutívy EÚ.
Najvyšší kontrolný úrad otvoril novú kontrolu, v ktorej si chce posvietiť na nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti ochoreniu covid.
Pár kampaní a očkovaciu lotériu rieši štát čo s vakcínami, ktoré nikto nechce a tak hľadá firmu, ktorá zlikviduje vakcíny za 62 miliónov eur.
IGOR DANIŠ: Nikto, zvlášť pár jedincov laikov, nemá právo na základe nedokonalých informácií, iba v dobrej viere, mrhať spoločnými európskymi peniazmi.
Portfólio produktov Pfizer však naďalej ostáva silné.
Vlani dorazilo na Slovensko 5,5 milióna dávok vakcíny proti covidu. Za ostatný týždeň sa podľa údajov NCZI nechalo zaočkovať len 48 ľudí.
Vlani dorazilo na Slovensko 5,5 milióna dávok vakcíny proti covid.
Odhalenie komunikácie medzi von der Leyenovou a Bourlom by mohlo objasniť pozadie nákupov vakcín proti covidu.
Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.
Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer zaznamenala v uplynulom 3. štvrťroku nárast zisku.
IVAN HOFFMAN: V prípade SARS-CoV-2, ktorý obrátil svet hore nohami, sme boli priamymi účastníkmi globálneho príbehu, v ktorom spolu s koronavírusom mutovala aj pravda.
Kým vlani samosprávy pomáhali štátu so zaočkovaním populácie, dnes sú mnohé z programov minulosťou.
Dodanie lieku predpokladá rezort zdravotníctva v auguste.
V septembri má na Slovensko prísť prvých 100-tisíc upravených dávok vakcín od výrobcu Moderna, postupne budú prichádzať aj ďalšie od Pfizeru.
Obavy odborníkov monitorujúcich vývoj pandémie sa momentálne sústreďujú na nové subvarianty omikronu, označované BA.4 a BA.5.
Najskôr ich bolo málo, teraz ich bude priveľa. Tento rok má na Slovensko prísť 7 312 000 dávok. Len od spoločnosti Pfizer sa čaká dodávka 5,6 milióna dávok.
Rokovania s farmaceutickými firmami prebiehajú pod prísnym režimom utajenia a samotná zmluva, teda plné znenie zmluvy, nie je zverejniteľná.
Rozhodnutie Európskej komisie znamená, že liečivo sa môže začať používať v členských štátoch EÚ.
Európska komisia odmieta zverejniť niektoré kľúčové údaje zo zmlúv s dodávateľmi vakcín vrátane cien či množstva objednaných dávok.