VLADIMÍR ŠUCHA: Právny štát je jednou zo základných hodnôt EÚ. Chráni občanov a vytvára podmienky pre dobre fungujúci jednotný trh, pomáha zvyšovať hospodársky rast a sociálny blahobyt.
RADOVAN GEIST: V máji 2023 mala EÚ dlh asi vo výške 400 miliárd eur. Až 85 % z neho pochádzala z obdobia po roku 2020.
RADOVAN GEIST: Už pár mesiacov bije európsky priemysel na poplach: ak nedostane verejnú podporu, hrozí zatváraním.
Európska komisia v júni schválila Poľsku čerpanie vyše 35 miliárd eur v rámci postpandemického ekonomického balíka obnovy.
Univerzitná nemocnica v Martine má najlepšie vypracovaný projekt na novú výstavbu v rámci plánu obnovy. Otázka, či dostane aj peniaze, je zatiaľ otvorená.
IGOR DANIŠ: Žiadne holuby v hrsti zatiaľ nemáme, ako sa nám predseda vlády snaží nahovoriť. Ešte totiž nemá v hrsti ani vrabca. A ktovie, či ho niekedy aj bude mať.
ZUZANA KUSÁ: Učitelia tu vedia, čo deti potrebujú, ak nemajú opakovať bezvýchodné žitie svojich rodičov.
Ak parlament podporil program vlády a napokon reformy neodhlasuje, bol by to podľa premiéra výsmech občanom do tváre.
RADOVAN GEIST: Plán obnovy a odolnosti bude financovaný z mimoriadneho rozpočtu, ktorý únia vytvorila v reakcii na koronakrízu.
Bohdanovi Smieškovi, ktorý stojí za platformou KU.BA-Kultúrna Bratislava sme, okrem rozpravy o pláne obnovy EÚ, položili pár jednoduchých, no zásadných otázok. Pýtali sme sa čo slovenský kultúrny sektor nevyhnutne potrebuje pre svoje fungovanie.
Nový program je súčasťou balíka obnovy EÚ po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur a jeho cieľom je podporovať strategické, udržateľné a inovatívne investície.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Tí, čo čakali, že v Pláne obnovy pôjde o naliatie euromiliárd všade tam, kde Slovensko pokrivkáva, musia prehltnúť horkú slinu.
Expremiér má obavu z toho, čo sa s prostriedkami, ktoré majú na Slovensko prísť, stane.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Slovenský Plán obnovy s kultúrou vôbec nepočíta- napriek tomu, že ministerka Natália Milanová sľubovala ozdravný „prievan“.
JURAJ MARUŠIAK: Rozumná vláda v podmienkach krízy hľadá cesty, ako zabezpečiť sociálny zmier. Tú súčasnú charakterizuje absencia dialógu o zásadných zmenách sociálno-ekonomického charakteru i o Pláne obnovy.
Potravinári upozorňujú, že zatiaľčo Európska komisia považuje potravinársky sektor za kritickú infraštruktúru, naši politici mu venujú minimálny záujem.
Maďarsko a Poľsko, ktoré nesúhlasia s mechanizmom podmieňujúcim čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, blokujú spoločný európsky balík v hodnote vyše 1,8 bilióna eur.
IGOR DANIŠ: Rovnako ako v boji s pandémiou, ani pri pláne obnovy nemáme žiadny plán. S návrhmi projektov sme na chvoste krajín EÚ. Hrozí, že peniaze nám prídu s oneskorením.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko má pred sebou podobne ako mnohé iné krajiny Európy ťažké roky. Naša krajina od roku 2016 postupne stráca dych v dobiehaní najvyspelejších ekonomík EÚ.
IGOR DANIŠ: Česť kollárovcom, že sa odhodlali k vlastnej tvorbe. No mali to urobiť skôr. Aj oni si vypočítavo počkali na návrhy štátnych úradníkov.