Expremiér má obavu z toho, čo sa s prostriedkami, ktoré majú na Slovensko prísť, stane.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Slovenský Plán obnovy s kultúrou vôbec nepočíta- napriek tomu, že ministerka Natália Milanová sľubovala ozdravný „prievan“.
JURAJ MARUŠIAK: Rozumná vláda v podmienkach krízy hľadá cesty, ako zabezpečiť sociálny zmier. Tú súčasnú charakterizuje absencia dialógu o zásadných zmenách sociálno-ekonomického charakteru i o Pláne obnovy.
Potravinári upozorňujú, že zatiaľčo Európska komisia považuje potravinársky sektor za kritickú infraštruktúru, naši politici mu venujú minimálny záujem.
Maďarsko a Poľsko, ktoré nesúhlasia s mechanizmom podmieňujúcim čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, blokujú spoločný európsky balík v hodnote vyše 1,8 bilióna eur.
IGOR DANIŠ: Rovnako ako v boji s pandémiou, ani pri pláne obnovy nemáme žiadny plán. S návrhmi projektov sme na chvoste krajín EÚ. Hrozí, že peniaze nám prídu s oneskorením.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko má pred sebou podobne ako mnohé iné krajiny Európy ťažké roky. Naša krajina od roku 2016 postupne stráca dych v dobiehaní najvyspelejších ekonomík EÚ.
IGOR DANIŠ: Česť kollárovcom, že sa odhodlali k vlastnej tvorbe. No mali to urobiť skôr. Aj oni si vypočítavo počkali na návrhy štátnych úradníkov.
IGOR DANIŠ: Vláda si však pomýlila zadanie. EK žiada členské krajiny predložiť projekty, ktoré by zafinancovala zo spoločného fondu obnovy v rokoch 2021 – 2023.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Fond obnovy EÚ vo výške 750 mld. eur je prelomový finančný nástroj. Po prvýkrát v histórii EÚ bude totiž predstavovať spoločný dlh EÚ.
Ministerstvo pôdohospodárstva vyčíslilo svoje priority do európskeho Plánu obnovy na 2,4 miliardy eur.
IGOR DANIŠ: Pandémia neznamená dočasnú prestávku, ale úplnú zmenu fungovania spoločnosti.