Rozdiel v príjmoch medzi mužmi a ženami za rovnakú prácu patrí na Slovensku k najvýraznejším spomedzi krajín EÚ.
Až 15 miliónov ľudí pracovalo v roku 2018 v technických oblastiach (oblasti STEM, pozn. red.). Podľa Eurostatu však ženy tvorili len 41 percent z tohto počtu. Čím to je?
Toto je výber piatich najdôležitejších článkov tohto týždňa, ktoré priniesla redakcia ekonomiky denníka Pravda.
Celkový priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1230 eur v hrubom.
Až o 283 eur menej vidia v priemere slovenské ženy na výplatnej páske. Veľa – málo? Minulý rok zarábali ženy o 20,2 percenta menej ako ich kolegovia.
Rozdiel medzi mzdami žien a mužov na Slovenku sa vlani znížil len nepatrne. Priemerná mzda žien tak stále dosahovala len necelých 80 percent mužských platov.
Pandémia ženám veľmi nepomohla. Nielenže im pribudlo neplatenej práce, no zvýšila sa aj neistota na pracovnom trhu.
Platové rozdiely sú faktom. Podľa prieskumu portálu Platy.sk boli v roku 2017 priemerné zárobky žien o 24 % nižšie v porovnaní s mužmi.
Na Slovensku to bolo o 19 percent menej v neprospech žien.
Súčasný svetový ekonomický systém umožňuje superboháčom byť ešte bohatšími, kým stovky miliónov ľudí ostávajú žiť v chudobe.
Rozdiely v platovom ohodnotení nemajú na ženy dosahy len počas aktívneho života. Aj v starobe sa im premietajú do nižších dôchodkov.
Len v troch priemyselne rozvinutých štátoch sveta si väčšina pracujúcich ľudí môže za svoju mzdu nakúpiť menej ako Slováci.
ĽUBOŠ PAVELKA: Nájsť krajinu v EÚ, kde majú zamestnanci zákonný nárok na trinásty plat, je problém.
Pápež František horlivo apeloval na ukončenie platových rozdielov medzi mužmi a ženami. "Tento nesúlad je čistý škandál," zvolal nahnevane.