Podľa štúdie Európskej konfederácie odborových zväzov (EOK) sú ženy v Európe, ktoré vykonávajú práce vyžadujúce identické zručnosti ako práce mužov, stále platené podstatne menej.
Rovnaká práca, horšia pláca. Čísla nepustia – Slovenky zarábajú podľa domácej štatistiky až o pätinu menej ako ich kolegovia.
Pozrite si výber najzaujímavejších noviniek roku 2021.
Ak zmeny prejdú, výsledkom môžu byť nižšie platy, koniec súbehu príplatkov za sviatky a víkendy, ale aj nižšia bezpečnosť pri práci, tvrdia odborári.
Mnoho zamestnancov dostáva od firmy na konci roka zaujímavú pozornosť.
Ženy v únii naďalej zarábajú o 15 percent menej ako ich mužské náprotivky. Kedy sa platy vyrovnajú?
Desať percent zamestnancov pritom naďalej dostáva znížený plat a 3 percentám zamestnancov sa ich mzda už naspäť zvýšila.
Cieľom takejto transparentnosti je umožniť zamestnancom a odborovým zväzom, aby sa domáhali rovnosti miezd vo firme alebo prípadne aj pred súdom.
Zamestnávatelia uvádzali v pracovných ponukách na portáli Profesia.sk počas tretieho štvrťroka tohto roka hrubú priemernú mzdu 1 125 eur, čo je oproti druhému kvartálu pokles o 6,7 percenta.
Slovenky si na rovnako vysoké platy ako ich mužské náprotivky ešte počkajú. A to do roku 2097.
Až v roku 2097 by mali Slovenky zarábať toľko, čo ich kolegovia. V celej únii sa platy žien a mužov vyrovnajú až v roku 2104.
Ak sa nič nezmení, ženy si na rovnaké platové ohodnotenie ako ich mužské náprotivky ešte pekne dlho počkajú.
Predpokladá to návrh novely zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, ktorý je od štvrtka v pripomienkovom konaní.
Pracovníci v hlavnom meste na Slovensku zarobia v priemere 1614 eur v hrubom.
Menej práce, kozmetický rast platov a prepady v priemysle a stavebníctve. Najnovšie čísla Štatistického úradu potvrdili pandemický trend posledných mesiacov.
Zamestnanci s univerzitným vzdelaním druhého stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou.
Pokles zamestnanosti a miezd, ktorý sa prejavil v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, sa nezastavil ani v máji.
Šok nastal na oboch stranách - tak dopytu, ako aj ponuky.
O tom, ako to vyzerá s platmi na Slovensku, sa denník Pravda rozprával s analytikom spoločnosti Finlord.cz Borisom Tomčiakom.
A čo bude ďalej? Pozitívne správy zatiaľ nemáme - druhý štvrťrok bude totiž oveľa horší. Počítať treba aj s výraznejším nárastom ľudí bez práce. A tiež so znižovaním platov.