Sucho a strata biodiverzity. Tieto dva pálčivé problémy dneška dokáže "vyriešiť" najväčší hlodavec Európy - bobor. Vracia sa na SLovensko a budí rozruch.
Ešte pred 70 rokmi sa časť Devínskej Kobyly podobala na step. Potom sa ráz krajiny rýchlo zmenil. Pribúdali stromy a kríky. Dnes sa tam opät pasú kozy.
Cez cestu skáču srny, zajace a bažanty, na oblohe plachtia sokoly. A kdesi v chládku, ukryté pred zrakmi zvedavcov, odpočívajú dropy.
Šúr je pamiatkou na mladšie štvrtohory. Vznikol pred vyše 10-tisíc rokmi, keď sa popri východných svahoch Malých Karpát vytvorila rozsiahla priehlbina.
V Chicagu upravili režim kosenia, časť Lincoln Parku nechávajú tak a nazvali ju Mestská oblasť divočiny. Podobne divočie aj časť Central Parku v New Yorku.
Kľúčové je slovo - posledná. Pestré obrazy kedysi kreslili aj ostatné slovenské rieky. Určite to tak bolo aj na Váhu, keď ešte nebol zregulovaný.
Pred 10 rokmi vyhlásili Gavurky pri Dobrej Nive za chránené územie. Cez deň sa tu možno skryť v tieni 500-ročných dubov. Večer z dier vylietajú vzácne tvory...